Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

February 19, 2013

Zakup paliwa do pilarek, przecinarek, agregatu oraz wózków widłowych a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 1792

Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do pilarek, przecinarek, agregatu oraz wózków widłowych wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 września 2012 roku nr IPPP3/443-657/12-2/KB.

Sytuacja podatnika

Spółka, jako czynny podatnik podatku VAT, prowadzi działalność w zakresie:

  • produkcji metali,

  • handlu hurtowego i detalicznego z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi, motocyklami gospodarowania odpadami,

  • przetwarzania odpadów,

  • sprzedaży, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych i motocykli.

Do wykonywanej pracy w związku z prowadzoną działalnością Spółka zakupiła: pilarki spalinowe, przecinarki spalinowe do prac recyclingowych, dwa wózki spalinowe do przemieszczania towarów na placu manewrowym, a także agregat prądotwórczy do zasilania energią elektryczną w trakcie przerw w dostawach prądu.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniami:

  • Czy w związku z prowadzoną działalnością ma prawo do odliczania podatku VAT naliczonego, z tytułu zakupionego paliwa do powyższych narzędzi, maszyn i urządzeń, od podatku VAT należnego z tytułu dokonanej sprzedaży swoich usług,

  • Czy faktury dokumentujące sprzedaż paliwa w sytuacji, gdy nabywane paliwo jest przeznaczone do narzędzi, maszyn i urządzeń prądotwórczych mogę nie zawierać numeru rejestracyjnego a wskazanie przez podatnika na fakturze adnotacji, do jakiego rodzaju urządzenia paliwo zostanie wykorzystane, może stanowić element dodatkowy treści faktury.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.

Zgodnie z treścią przepisu art. 4 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1ww. ustawy.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy nie definiują pojęć: „samochód osobowy” oraz „pojazd samochodowy”, dlatego też należy odwołać się do przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jak wskazuje art. 2 pkt 31 i pkt 33 ww. ustawy, „pojazd” oznacza środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane, zaś „pojazd samochodowy” - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego. Natomiast art. 2 pkt 40 ww. ustawy wskazuje, iż „samochodem osobowym” jest pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą oraz ich bagażu.

Natomiast szczegółowe zasady wystawiania i przechowywania faktur VAT, reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Bowiem zgodnie z § 5 ust. 5 ww. rozporządzenia faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz opis sprawy organ podatkowy stwierdził, że skoro wymienione we wniosku urządzenia i wózki widłowe nie są zaliczane do samochodów osobowych ani innych pojazdów samochodowych, to regulacje prawne zawarte w art. 4 ustawy nowelizującej nie mają zastosowania do przedmiotowych urządzeń. A zatem przy realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa służącego do napędu wskazanych we wniosku urządzeń, Spółka powinna kierować się zasadami przewidzianymi w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.

Ponadto, cytowany wyżej przepis § 5 ust. 5 ww. rozporządzenia nie ma zastosowania w opisanych przez Spółkę okolicznościach, gdyż nakłada obowiązek wskazywania na fakturach numerów rejestracyjnych samochodów (pojazdów) jedynie w przypadku paliwa wlewanego bezpośrednio do baku pojazdu wykorzystywanego do działalności gospodarczej. Jednocześnie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem Spółki, iż wskazanie na fakturze adnotacji, do jakiego rodzaju urządzenia paliwo zostanie wykorzystane, może stanowić element dodatkowy treści faktury (jako rodzaj informacji, który nie powoduje wadliwości faktury).

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, § 5 ust. 5 rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28.03.2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.