Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , BUDOWNICTWO

February 2, 2014

Zakup programu deweloperskiego z Irlandii opodatkowanego stawką VAT

0 1012

Polski podatnik nabył usługę korzystania z programu deweloperskiego IOS od nabywcy z Irlandii (nip poprzedzony IE) ze stawką 23%. Czy to prawidłowo wystawiona faktura?

ODPOWIEDŹ

Zakup programu deweloperskiego IOS należy niewątpliwie zakwalifikować jako zakup usługi elektronicznej. Zgodnie bowiem z art.2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług przez usługi elektroniczne należy rozumieć usługi świadczone drogą elektroniczną, o których mowa w art.7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 roku ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Cytowany przepis unijnego rozporządzenia definiuje natomiast usługi świadczone drogą elektroniczną jako usługi świadczone za pomocą internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe. Pojęcie to obejmuje w szczególności dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem i jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami.

Do usług elektronicznych świadczonych na rzecz podatnika ma zastosowanie wyrażona w art.28b ust.1 ustawy o VAT zasada ogólna, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Podobne uregulowanie zostało zawarte w art.44 dyrektywy Rady nr 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zatem niewątpliwie miejscem świadczenia usługi opisanej w pytaniu jest terytorium Polski.

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT jeżeli polski podatnik nabywa od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju usługi, do których ma zastosowanie art.28b ustawy, staje się on podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku na terytorium kraju z tytułu takiej transakcji. W takim przypadku usługodawca nie nalicza podatku należnego (art.17 ust.2 ustawy o VAT). W myśl art.2 pkt 9 ustawy transakcja ta stanowi dla nabywcy import usług.

Z zadanego pytania wynika, że przy przedmiotowej transakcji usługodawca posłużył się numerem VAT nadanym w Irlandii, ale naliczył też VAT przy zastosowaniu stawki 23%. Takie postępowanie jest z pewnością nieprawidłowe. W pierwszej kolejności należy ustalić, czy usługodawca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Jeżeli tak jest, prawidłowo opodatkował świadczenie usług, jednak na wystawionej fakturze posłużył się nieprawidłowym numerem VAT – powinien użyć numeru nadanego w Polsce. W takiej sytuacji wystarczy skorygować numer VAT za pomocą faktury korygującej (wystawianej przez usługodawcę) lub noty korygującej (wystawionej przez nabywcę i potwierdzonej przez usługodawcę). Jeżeli usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, transakcja nie powinna być przez niego opodatkowana. Faktura powinna być wystawiona bez podatku, a usługobiorca powinien rozpoznać import usług. W takiej sytuacji należy zwrócić się do usługodawcy o korektę wystawionej faktury. Należy również pamiętać, że w takiej sytuacji, w myśl art.88 ust.3a pkt 2 ustawy o VAT, nabywca nie ma prawa do odliczenia podatku z faktury błędnie wystawionej przez kontrahenta.

Ewa Konarska