Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 13, 2015

Zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych a VAT

0 894

Gmina nie będzie miała prawa do odzyskania podatku VAT w związku z zakupem trzech lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP, bowiem czynności do których będą wykorzystywane zakupione pojazdy nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 października 2015 roku nr IPTPP3/4512-381/15-4/UNR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik podatku VAT, która ma zamiar przystąpić do realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Realizacja tego zadania mieści się w pojęciu zadań publicznych, do realizacji których gmina została powołana z mocy ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Celem przedmiotowej inwestycji jest zakup trzech lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP niezbędnych do skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych oraz usuwania skutków zagrożeń naturalnych. Czynności te nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zakupione wozy strażackie nie będą wykonywać żadnych czynności na podstawie umów cywilnoprawnych a jedynie takie, do których obligują gminę przepisy prawa przytoczone powyżej. Powyższy zakup będzie realizowany w 2016 roku. Faktura będzie wystawiona na Gminę.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy istnieje możliwość odzyskania podatku od towarów i usług od zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ czynności do których będą wykorzystywane zakupione pojazdy nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji przedmiotowego zadania. Tym samym z tego tytułu nie będzie przysługiwało jej prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto Gmina nie będzie miała również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług. Wśród warunków ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 roku. Ponieważ Gmina nie spełnia tego warunku, nie będzie miała zatem możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 4 ww. rozporządzenia.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.