Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

August 16, 2013

Zakup samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1840

Gmina nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych, bowiem ww. auto nie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 czerwca 2013 roku nr IBPP2/443-202/13/WN.

Sytuacja podatnika

Gmina zamierza zakupić auto przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych dla Środowiskowego Domu Samopomocy, który jest jednostką budżetową Gminy realizującą zadania z zakresu pomocy społecznej. Samochód będzie posiadał 15 miejsc siedzących oraz 2 miejsca na wózki inwalidzkie. Na powyższy zakup Gmina ma otrzymać częściowe dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Samochód stanowić będzie środek trwały Gminy. Jednocześnie, na podstawie umowy użyczenia, będzie przekazany do nieodpłatnego używania dla Środowiskowego Domu Samopomocy do wykonywania zadań statutowych. Zatem nie będzie służyło Gminie do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zakup samochodu będzie udokumentowany fakturą VAT wystawioną na Gminę.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy od powyższego zakupu będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy stwierdził, iż zakupiony przez Gminę samochód do przewozu osób niepełnosprawnych nie będzie służył do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Bowiem samochód zostanie przekazany do nieodpłatnego używania dla Środowiskowego Domu Samopomocy w celu realizacji zadań własnych Gminy. 

Zatem biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy podatkowe organ podatkowy uznał, iż skoro ww. zakupiony samochód nie będzie służył wykonywaniu przez Gminę czynności opodatkowanych, zatem w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. 

W konsekwencji z uwagi na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Gminie nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu ww. samochodu. 

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.