Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

January 15, 2015

Zakup samochodu-śmieciarki a prawo do odliczenia VAT

0 1239

Z tytułu nabycia pojazdu - śmieciarki przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego jedynie w części w jakiej podatek ten dotyczy odbioru odpadów, których odbiór implikuje podatek należny.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2014 roku nr IBPP2/443-856/14/IK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy m.in. usługi polegające na odbiorze odpadów komunalnych. Usługi te są świadczone na dwóch podstawach:

  • gospodarstwa indywidualne są obowiązane do składania deklaracji, na podstawie których jest naliczana opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Powyższa opłata nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT;

  • zawartych umów cywilno-prawnych z mieszkańcami nie mającymi stałego meldunku w Gminie, instytucjami, podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Dochody z tego tytułu są opodatkowane VAT.

Ogółem, dochody uzyskiwane z działalności opodatkowanej VAT są znacznie mniejsze od dochodów nieopodatkowanych.

W zakresie prowadzonej działalności jednostka ponosi również wydatki związane z funkcjonowaniem administracji: na usługi telekomunikacyjne, zakup wyposażenia, zakupy administracyjne (papieru, tonerów), których nie można przyporządkować do danego rodzaju działalności.

Zatem nie jest możliwe wyodrębnienie zakupów na działalność związaną z odbiorem odpadów, tj. dochody bez VAT od dochodów, które związane są wyłącznie z działalnością opodatkowaną. Natomiast faktury z wysypiska, za paliwo, za zakupy części itd. obejmują wydatek zarówno na działalność opodatkowaną VAT jak i nie podlegającą temu podatkowi. Z tego powodu nie ma możliwości bezpośredniego przyporządkowania ponoszonych kosztów do danego rodzaju działalności. W zakupach dokonywanych wyłącznie w celu świadczenia usług odbioru odpadów nie ma możliwości do wyodrębnienia powiązania z działalnością opodatkowaną i nieopodatkowaną.

W czerwcu 2014 roku Podatnik dokonał zakupu samochodu śmieciarki MIKRO z wrzutnikiem SK200 celem świadczenia wyżej opisanych usług odbioru odpadów. Zakupiony samochód śmieciarka na podwoziu m-ki lVECO typ 70C17L MIKRO, z wrzutnikiem SK 200, jest pojazdem posiadającym dopuszczalną masę całkowitą 7.000 kg, w tym masa własna 4.970 kg.

Wątpliwości po stronie Podatnika powstały w związku z ustaleniem prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o całkowitą kwotę podatku naliczonego od zakupu samochodu tj. śmieciarki, w sytuacji w której przy zakupie tego pojazdu, dokonanego wyłącznie w celu świadczenia usług odbioru odpadów nie można wyodrębnić powiązania zakupu z działalnością opodatkowaną i nieopodatkowaną.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności ustalił, iż w przedmiotowej sprawie nie będą miały zastosowania regulacje zawarte w art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczące prawa do odliczenia od wydatków związanych z nabyciem oraz użytkowaniem pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 2 pkt 34 ww. ustawy.

Natomiast dokonując analizy art. 86 ust. 1 ww. ustawy organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku zakupu samochodu – śmieciarki związanego z czynnościami opodatkowanymi oraz niepodlegającymi podatkowi VAT, Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego tylko w takiej części, w jakiej nabycie to wiąże się z czynnościami opodatkowanymi.

Wobec powyższego skoro samochód - śmieciarka jest wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu, to Podatnik będzie miał prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem śmieciarki.

Organ podatkowy zaznaczył, iż w zakresie usługi odbioru odpadów, Podatnik ma możliwość wyodrębnienia części podatku naliczonego związanego bezpośrednio z realizacją czynności opodatkowanych. Za powyższym przemawia fakt, że Podatnik ma zawarte umowy cywilnoprawne z mieszkańcami niemającymi stałego meldunku w Gminie, instytucjami, podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą, w oparciu o które realizuje czynności opodatkowane – dochody z tego tytułu są opodatkowane VAT.

Ponadto po stronie wystawcy faktury istnieje obligatoryjny obowiązek prowadzenia szczegółowej sprawozdawczości dotyczącej między innymi masy poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych oraz sposobu ich zagospodarowania, liczby właścicieli nieruchomości, od których zostały odebrane odpady komunalne. Do kwartalnego sprawozdania dołącza się wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi w okresie objętym sprawozdaniem zawarł umowy na odbieranie odpadów komunalnych oraz wykaz właścicieli nieruchomości, z którymi umowy te uległy rozwiązaniu lub wygasły. Nie ma więc przeszkód do wystawienia faktury za usługę składowania odpadów oddzielnie dokumentującą wielkość usługi składowania odpadów odbieranych na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych w oparciu, o które Podatnik realizuje czynności opodatkowane.

Podstawa prawna: art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.