Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

October 2, 2014

Zakup samochodu używanego na terenie Niemiec od obywatela Polski

0 885

Jakich formalności powinien dopełnić podatnik podatku od towarów i usług w urzędzie skarbowym, dokonując zakupu używanego samochodu osobowego na terenie Niemiec od osoby fizycznej, obywatela Polski, zamieszkującego na terytorium RP, przed pierwszą rejestracją na terenie kraju. PCC-3 czy VAT-24?

ODPOWIEDŹ

Art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są:

  • rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

  • rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Oznacza to, że w przypadku gdy zarówno miejsce położenia przedmiotu umowy jak i zawarcia umowy sprzedaży znajdują się poza granicami RP, transakcja taka wyłączona jest z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tak więc, jeżeli zakup używanego samochodu osobowego miał miejsce na terytorium innym niż Polska, w tym konkretnym przypadku na terenie Niemiec, to czynność ta nie podlega opodatkowaniu PCC.

Nabywca środka transportu w jednym z krajów UE, innym niż Polska, zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług chcąc dokonać rejestracji tego pojazdu, musi uzyskać od urzędu skarbowego zaświadczenie VAT-25, potwierdzające zapłatę podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu, lub zaświadczenie o braku obowiązku takiej zapłaty.

W przypadku, gdy podatnik podatku VAT dokona zakupu środka transportu od podmiotu z kraju UE, innego niż Polska, który nie prowadzi działalności gospodarczej, lub rozlicza się na zasadzie VAT-marża, zwolniony jest z zapłaty podatku i występuje do urzędu o zaświadczenie potwierdzające to zwolnienie.

Celem uzyskania zaświadczenia o braku obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług do urzędu należy złożyć wniosek VAT-24 i kserokopię umowy/rachunku oraz dokonać opłaty skarbowej w wysokości 160 zł na konto urzędu miasta właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym podmiot rozlicza podatek VAT (art. 105 ust. 2 i 3 ustawy).

Zatem w przypadku opisanym w pytaniu należy złożyć, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, wniosek VAT-24 wraz z wymaganymi ustawą załącznikami.

UWAGA: Z dniem 1 stycznia 2015 roku zostanie zniesiony obowiązek uzyskania z urzędu skarbowego, dla potrzeb rejestracji sprowadzanych pojazdów z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, zaświadczenia (VAT-25) potwierdzającego uiszczenie przez podatnika podatku lub brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu tych pojazdów. Zaświadczenie to od dnia 1 stycznia 2015 nie będzie zatem już wymagane przez ograny dokonujące rejestracji pojazdów.

Halina Lisowska