Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prezes naszej firmy (podatnika VAT) wyjechał w delegację do Szwecji i zakupił tam skórzaną teczkę, za którą zapłacił firmową kartą kredytową. W rozliczeniu przedstawił fakturę z naliczonym szwedzkim VAT i bez numeru VAT UE sprzedawcy. Czy ten zakup stanowi WNT?

 

ODPOWIEDŹ

Tak, zakup towaru w Szwecji od podatnika od wartości dodanej, który naliczył szwedzki podatek i nie podał numeru NIP UE na fakturze, stanowi dla polskiego nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Warunkiem uznania, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce, jest to, by dostawcą i nabywcą towarów był podatnik VAT, lub podatnik podatku od wartości dodanej innego kraju Wspólnoty, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika.

Art.97 ust.1 ustawy o VAT stanowi, iż przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia podmiot, który zamierza nabywać towary od podatników z innych państw członkowskich, obowiązany jest zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Zgodnie z art.97 ust.10 ustawy o podatku VAT, uzyskanie takiego potwierdzenia obliguje podatnika do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.

Jak wynika z zapytania, dostawca w Szwecji nie był zarejestrowany jako podatnik VAT UE lub omyłkowo nie podał tego numeru na fakturze. W sytuacji gdy polski podatnik dokonał nabycia towaru w Szwecji i nie podał numeru VAT UE dostawca zobowiązany jest do naliczenia podatku VAT według stawki obowiązującej w jego państwie. Jednocześnie polski podatnik, pomimo, iż zapłacił w cenie towaru naliczony podatek, powinien te transakcję potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Przepis art.9 ustawy o podatku VAT nie zastrzega, że wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów występuje tylko wówczas gdy dostawca lub nabywca jest zarejestrowany do transakcji wewnątrzwspólnotowych, wystarczy, że kontrahenci są podatnikami VAT czynnymi i podatnikami podatku od wartości dodanej. Co więcej, w świetle wyżej wymienionych przepisów nie jest - z punktu widzenia wystąpienia WNT - istotne to, czy dostawca zarejestrowany jest w jednym z państw członkowskich jako podatnik VAT UE (podobnie jak nie jest konieczne, aby polski nabywca był zarejestrowany jako podatnik VAT UE ).

Przypadki, gdy nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów są wymienione w art.10 w/w ustawy i przepis ten nie wskazuje na warunek podania przez dostawcę lub nabywcę numeru VAT UE.

Należy dodać, że jeżeli szwedzki dostawca naliczył podatek VAT na fakturze, a polski nabywca towaru, który zapłacił należność z tym podatkiem opodatkował tą transakcję jako WNT w Polsce, sytuacja ta doprowadzi do podwójnego opodatkowania. Wówczas polski nabywca ma możliwość dochodzenia zwrotu tego podatku od organu podatkowego Szwecji.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów wystąpi niezależnie od tego, czy dostawca lub nabywca przedstawi swój numer NIP-UE na fakturze, ważne jest, aby zakupiony towar został przemieszczony ze Szwecji do Polski, a dostawca był podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Iwona Porez