Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW , IMPORT USŁUG

August 3, 2015

Zakup towaru od kontrahenta z Wielkiej Brytanii dostarczonego z Indii

0 1043

Polska firma zamówiła u kontrahenta z Wielkiej Brytanii zestaw testowych klawiatur do komputera. Fakturę, którą od razu zapłaciła otrzymała również od kontrahenta z Wielkiej Brytanii jednak towar do firmy dostarczony został z Indii. Na fakturze widnieją pozycje za 10 szt. dostarczonych klawiatur oraz usługa dostosowania/przeprogramowania maszyn do produkcji klawiatur. Jak należy rozliczyć taką transakcję?

ODPOWIEDŹ

W zależności od zakresu zleconych prac, w opisanej sytuacji firma z Polski powinna rozpoznać import usług lub import towarów.

UZASADNIENIE

Z przedstawionej sytuacji wynika, że możemy mieć do czynienia z importem usług lub z importem towarów. Kluczowa w tej sytuacji jest odpowiedź na pytanie co zostało zlecone kontrahentowi do wykonania. Jeśli z zawartych umów lub porozumień wynika, że zlecona została usługa dostosowania/przeprogramowania maszyn wówczas dla całej transakcji należy rozpoznać import usług. W przeciwnej sytuacji mamy do czynienia z importem towarów.

Jeśli rozpoznany zostanie import towarów to w przedstawionej w pytaniu sytuacji mamy do czynienia z dostawą łańcuchową. Zauważyć należy, że zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Z powołanego przepisu wynika, że każdy z podmiotów bierze udział w dostawie towarów mimo, iż tylko podmioty skrajne w łańcuchu dostaw fizycznie dysponują towarem. W sytuacji gdy towar przemieszczany jest pomiędzy różnymi państwami istotne jest ustalenie miejsca dostawy towarów w celu prawidłowego rozliczenia podatkowego.

W przedstawionym pytaniu mamy do czynienia z następującą sytuacją:

faktura                                   faktura

INDIE -------------> WIELKA BRYTANIA ------------> POLSKA

-------------------------------------------->

przemieszczenie towaru

Dla firmy z Polski istotnym jest jakie zajmuje ona miejsce w łańcuchu dostaw oraz jakie w związku z tym ciążą na niej obowiązki.

Kluczowa regulacja dotycząca przedstawionej sytuacji znajduje się w art. 22 ust. 4 ustawy o VAT, który określa, że w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonaną przez podatnika lub podatnika od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów.

Z przepisu tego wynika, że podmiot, który dokonuje odprawy jest co do zasady obowiązany do rozliczenia podatku VAT na terytorium państwa w którym następuje dopuszczenie do obrotu.

Z przedstawionego pytania nie wynika który z podmiotów dokonał odprawy celnej. Dlatego musimy rozważyć sytuacje gdy odprawy dokonuje firma z Polski lub podmiot z innego państwa, który nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku VAT w Polsce uznając jednocześnie, że dopuszczenie do obrotu nastąpiło w Polsce.

W przypadku gdy odprawy dokonuje Polska firma w Polsce mamy do czynienia z importem towarów, to na krajowym podmiocie spoczywa obowiązek rozliczenia należności celnych oraz należności w zakresie podatku VAT.

W przypadku, gdy odprawy dokonuje kontrahent inny niż krajowy, który nie jest zarejestrowany na potrzeby podatku VAT, wówczas należności celne pokrywa ten podmiot, a na ostatecznym odbiorcy (Polskiej firmie) spoczywa obowiązek rozliczenia podatku na zasadach samofakturowania. Powyższy obowiązek wynika z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnikami są również osoby prawne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, natomiast nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana jako podatnik VAT UE.

W celu rozliczenia podatku firma z Polski musi dokonać naliczenia podatku należnego oraz podatku naliczonego, który może być odliczony pod warunkiem, że zakupione towary służą działalności opodatkowanej wykonywanej przez podatnika. Podstawą opodatkowania jest w obu przypadkach wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, w tym podatki, cła, opłaty i inne należności z wyjątkiem podatku od towarów i usług.

Agnieszka Kołodziejczak