Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 28, 2012

Zakup urządzeń rehabilitacyjnych a prawo do odliczenia VAT

0 1048

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, niebędący zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, nie będzie miał prawa do odzyskania VAT naliczonego przy nabyciu wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego, ponieważ nabyty w ramach projektu sprzęt nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 lipca 2012 roku nr IPTPP1/443-498/12-3/AK.  

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego o wydanie indywidualnej interpretacji zwróciła się Wnioskodawczyni, która realizuje projekt polegający za zakupie kompletnego wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego służącego do leczenia schorzeń narządów ruchu za pomocą ćwiczeń ruchowych i usprawniania leczniczego oraz do leczenia za pomocą różnego rodzaju fizjoterapii. Sprzęt zakupiony w ramach projektu nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a Wnioskodawczyni nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie, iż nie może w żaden sposób odzyskać podatku VAT, gdyż działalność gospodarczą prowadzi jako niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i jest zwolniona z VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska Wnioskodawczyni, uznając, iż w powyższej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie są spełnione, gdyż Wnioskodawczyni nie wykonuje czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a ponadto nie jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem tego podatku. Tym samym nie będzie miała prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje bowiem wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Zasada ta wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, iż w zakresie przedmiotowego projektu Podatnik nie będzie miał również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 cyt. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 roku. Ponieważ Wnioskodawczyni nie spełnia tych warunków, zatem nie będzie miała możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 9 ww. rozporządzenia.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 87 ust. 1, art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.