Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

February 20, 2018

Zakup usług budowlanych od małego podatnika rozliczającego się „metodą kasową”

0 1320

Gdy na wystawionej fakturze poza adnotacją „odwrotne obciążenie” znajduje się również informacja „metoda kasowa”, obowiązek podatkowy z tytułu nabycia usług budowlanych od podwykonawcy będącego tzw. małym podatnikiem powstaje z dniem otrzymania przez małego podatnika całości lub części zapłaty za wykonane usługi.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 stycznia 2018 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.766.2017.1.MD

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca (zarejestrowany czynny podatnik VAT, rozliczający się kwartalnie, nieposiadający statusu małego podatnika) korzysta w ramach podwykonawstwa m.in. z usług świadczonych przez małych podatników. Na fakturze wystawionej przez takiego podwykonawcę poza adnotacją „odwrotne obciążenie” znajduje się również informacja „metoda kasowa”.

Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu zakupu usług budowlanych od tzw. małego podatnika rozliczającego się „metodą kasową”, kiedy to zastosowanie ma tzw. „odwrotne obciążenie”.

Stanowisko Dyrektora

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2017 r.), podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9;

  2. usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Według art. 17 ust. 1h ustawy, w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. 

Powołane regulacje ustawy wprowadzają mechanizm polegający na przeniesieniu obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług na podatnika, na rzecz którego wykonana została ściśle określona usługa (usługi).

Według art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy, mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny (…).

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny organ interpretacyjny stwierdza, że gdy na wystawionej fakturze poza adnotacją „odwrotne obciążenie” znajduje się również informacja „metoda kasowa”, obowiązek podatkowy dla Wnioskodawcy z tytułu nabycia usług budowlanych od podwykonawcy będącego tzw. małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową, powstaje zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy, tj. z dniem otrzymania przez małego podatnika (tu: podwykonawcę) całości lub części zapłaty za te usługi, w stosunku do wysokości otrzymanej zapłaty.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.