Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI

May 7, 2015

Zakup usług hotelowych i gastronomicznych przeznaczonych do dalszej odsprzedaży

0 896

Spółka nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabywanych, w ramach organizowanych regat i rekreacji, usług noclegowych i usług gastronomicznych, nawet jeśli są one związane z czynnościami opodatkowanymi, ponieważ ustawodawca wprost wyłączył tego typu usługi z prawa do odliczenia.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 kwietnia 2015 roku nr IBPP1/443-84/15/DK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która będzie świadczyć usługi w zakresie organizacji regat i rekreacji. Usługa ma charakter kompleksowy i polega na udostępnianiu uczestnikom regat jachtów, zapewnienie zakwaterowania w hotelu oraz zakupie usług gastronomicznych. Uczestnicy regat za świadczoną usługę kompleksową będą fakturowani z tytułu „uczestnictwa w regatach” wg stawki właściwej dla świadczenia głównego tj. 23%.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości odliczenia VAT od zakupu usług hotelowych i gastronomicznych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług zawiera listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Jedno z takich ograniczeń wskazane zostało w art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b) ww. ustawy, zgodnie z którym, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Oznacza to, że ograniczenie możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony ma zastosowanie w przypadku usług noclegowych i gastronomicznych.

Natomiast podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia czyli sprzedażą generującą podatek należny. Przy analizie tej należy również obligatoryjnie uwzględnić określoną przez ustawodawcę w art. 88 ww. ustawy, listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do odliczenia.

Zatem biorąc pod uwagę powyższy przepis, Spółce od zakupu przedmiotowych usług nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.