Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

December 30, 2013

Zakup usługi serwisowej a prawo do odliczenia podatku naliczonego

0 964

Spółka może odliczyć w pełni podatek naliczony z tytułu nabycia usług wykonywanych w ramach umowy o obsługę serwisową pojazdów w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 października 2013 roku nr IPPP1/443-977/13-3/IGo.

Sytuacja Podatnika

Spółka, która prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, planuje zawrzeć z podmiotem świadczącym profesjonalnie usługi najmu i leasingu umowę najmu samochodów osobowych oraz odrębną umowę o świadczenie usług serwisowych, których przedmiotem są najmowane pojazdy. W ramach umowy serwisu wskazanych pojazdów usługodawca, w zamian za wynagrodzenie zobowiązał się wykonywać przeglądy, w tym przeglądy techniczne, regulacje i naprawy wynajmowanych pojazdów. Z tytułu usług najmu oraz usług serwisowych, usługodawca wystawiać będzie na Spółkę faktury VAT opodatkowując obydwa świadczenia 23% stawką VAT. Powyższe usługi będą udokumentowane jedną fakturą VAT. 

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy od 1 stycznia 2014 roku będzie przysługiwało jej pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabywania usług serwisowych, czy też prawo do odliczenia podlegać będzie ograniczeniu przewidzianemu w art. 86a ust. 8 Ustawy o VAT, tj. do wysokości 60%, nie więcej niż 6000 zł liczonej łącznie dla opłat z tytułu najmu i serwisu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku przepisów ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy stwierdził, iż stosownie do art. 86a ust. 8 ww. ustawy, ustawodawca ograniczył prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku użytkowania samochodów osobowych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub umowy o podobnym charakterze do 60% (nie więcej jednak niż 6.000 zł) podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. W cytowanym przepisie, ustawodawca wskazuje na czynsz (ratę), a więc nazwę używaną do określenia opłaty za używanie samochodu na podstawie umowy leasingu itp. W drugiej jednak kolejności ustawodawca wskazuje na „inne płatności wynikające z zawartej umowy”, co potwierdza, że jego intencją jest, aby przepis znalazł zastosowanie do wszystkich płatności jakie zostały wskazane w tej umowie, czyli umowie leasingu, najmu, dzierżawy lub podobnej.

Zatem w opisanym stanie sprawy nie można mówić, o tym iż świadczenia realizowane w ramach umowy o obsługę serwisową pojazdów, która określa wykonywanie przeglądów technicznych, regulacje i naprawy wynajmowanych samochodów są nierozerwalnie związane z umową regulującą najem samochodów, i że te dwa świadczenia tworzą obiektywnie jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze. Świadczy chociażby o tym fakt, iż Spółka mogła podjąć decyzję dotyczącą wyboru podmiotu, z którym podpisze umowę na świadczenie usług serwisowych. Sposób fakturowania usługi najmu oraz usługi serwisowej poprzez ujęcie obu usług na jednej fakturze nie przesądza o łącznym potraktowaniu obu świadczeń.

Tym samym organ podatkowy podkreślił, że umowa o obsługę serwisową pojazdów może być zawarta z zupełnie innym podmiotem, i nie jest elementem niezbędnym do realizacji umowy najmu. Zaś ujęcie obu świadczeń na jednej fakturze to jedynie rozwiązanie techniczne wygodne z punktu widzenia dostawcy usług.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że podatek naliczony odnoszący się do nabywanych usług serwisowych wynikający z faktur dokumentujących miesięczne opłaty za najem pojazdów oraz świadczenia serwisowe, nie będzie objęty ograniczeniem wynikającym z art. 86a ust. 8 ww. ustawy i będzie podlegać odliczeniu na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, bowiem spełniona będzie podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia tj. samochody wykorzystywane będą przez Spółkę do działalności opodatkowanej. 

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.