Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

May 1, 2016

Zakup używanego samochodu na giełdzie w Niemczech

0 899

Jestem czynnym podatnikiem VAT, ale nie jestem zarejestrowany jako podatnik VAT-UE. Kupiłem na giełdzie w Niemczech samochód, otrzymałem fakturę VAT marża. Czy powinienem to jakoś opodatkować? Czy to jest wewnątrzwspólnotowe nabycie? Jaką stawkę powinienem zastosować jeżeli zechcę potem sprzedać samochód?

ODPOWIEDŹ

W opisanym przypadku nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Przy odsprzedaży samochodu może Pan zastosować procedurę opodatkowania marży. Stawką właściwą do opodatkowania marży będzie 23%, chyba, że przed sprzedażą będzie Pan wykorzystywał samochód wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT - wtedy dostawa pojazdu będzie podlegała zwolnieniu od tego podatku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. W myśl art.9 ust.2 ustawy powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że:

  • nabywcą towarów jest podatnik w rozumieniu ustawy o VAT (czyli podmiot prowadzący działalność gospodarczą) lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem,

  • dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem w rozumieniu ustawy (podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą).

Przepis art.10 ustawy o podatku od towarów i usług wyklucza jednak występowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w określonych przypadkach. Jeden z takich przypadków został przewidziany w art.10 ust.1 pkt 4 ustawy i odnosi się on do sytuacji, gdy dostawa towarów jest opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów na zasadach odpowiadających polskim regulacjom dotyczącym opodatkowania marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Jeżeli zatem z otrzymanej przez Pana faktury jednoznacznie wynika, że nabyty samochód został kupiony na zasadach odpowiadającym polskim przepisom dotyczącym opodatkowania marży, w opisanym w pytaniu przypadku nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Zgodnie z treścią art.103 ust.3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których VAT rozliczany jest w deklaracji podatkowej, są co do zasady obowiązani do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego, jeżeli środek transportu ma być przez nich zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju. Jednakże, w związku z tym, że, jak dowiedziono powyżej, w opisanym w pytaniu przypadku nie występuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, nie jest Pan również zobowiązany do zapłaty podatku w opisany powyżej sposób.

W myśl art.120 ust.10 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik, który nabył od podatników podatku od wartości dodanej towar używany może przy sprzedaży tego towaru zastosować procedurę opodatkowania marży, jeżeli nabył ten towar na zasadach odpowiadających polskim regulacjom dotyczącym opodatkowania marży i posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach. Stosownie do art.120 ust.4 ustawy procedura opodatkowania marży ma zastosowanie do dostawy towarów używanych nabytych uprzednio przez podatnika dokonującego dostawy, w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, jednakże organa podatkowe potwierdzają, że procedura opodatkowania marży może mieć również zastosowanie w przypadku, gdy podatnik samochód ten przed odsprzedażą użytkował dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej (samochód wchodził w skład majątku trwałego przedsiębiorstwa podatnika). Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 listopada 2015 roku nr ITPP2/4512-951/15/KK.

Przypomnijmy, że zgodnie z art.120 ust.4 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zastosowania omawianej procedury podstawą opodatkowania VAT jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku, a zgodnie z art.106e ust.3 faktura dokumentująca taką dostawę nie zawiera informacji o cenie i wartości netto sprzedaży ani o kwocie podatku, ale zawiera kwotę należności ogółem i wyrazy „procedura marży - towary używane”. Przy sprzedaży samochodu nie może mieć zastosowania obniżona stawka podatku, do opodatkowania marży należy zatem zastosować stawkę podstawową, 23%. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy przed sprzedażą będzie Pan wykorzystywał samochód wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT. W takiej sytuacji, zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dostawa pojazdu również będzie podlegała zwolnieniu od tego podatku.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.9 ust.1, art.10 ust.1, art.43 ust.1 pkt 2, art.103 ust.3 i 4, art.106e ust.3 i art.120 ust.4 i 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.