Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

March 2, 2015

Zaliczenie zwrotu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych

0 986

W lutym złożyłem w urzędzie skarbowym deklarację VAT-7 za styczeń z wykazanym zwrotem 5.000 zł. Za luty najprawdopodobniej wyjdzie mi kwota do zapłaty (około tysiąca złotych). Czy muszę płacić te pieniądze czy urząd pokryje zobowiązanie ze zwrotu? Wolałbym drugą opcję, ale termin zwrotu przypada dopiero na 20 kwietnia, a zapłacić muszę do 25 marca.

ODPOWIEDŹ

Tak, urząd skarbowy może pokryć zobowiązanie ze zwrotu za poprzedni miesiąc, o ile Pan o to zawnioskuje.

UZASADNIENIE

Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie znajdziemy w Rozdziale 9 Działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art.76b §1 Ordynacji przepisy art.76, art.76a, art.77b i art.80 ustawy stosuje się odpowiednio do zwrotu podatku. W myśl art.76 §1 Ordynacji nadpłaty (a zatem i zwrot podatku) wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a, oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Zaliczenie zwrotu na poczet zaległości podatkowych następuje z dniem złożenia deklaracji wykazującej zwrot podatku (art.76b §1 ustawy).

W interpretacji indywidualnej o sygnaturze ILPP2/443-636/14-2/AD z 4 września 2014 roku Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu odniósł się do terminu zaliczenia zwrotu na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych w następujący sposób: „Zaliczenie kwoty zwrotu podatku od towarów i usług na poczet innych zobowiązań następuje w momencie złożenia deklaracji VAT-7, w której wykazana zostanie kwota zwrotu podatku od towarów i usług wraz z wnioskiem o jego zaliczenie na poczet innych zobowiązań (w którym wskazane zostaną zobowiązania, na poczet których ma zostać dokonane zaliczenie). Zaliczenie kwoty zwrotu podatku od towarów i usług na poczet innych zobowiązań spowoduje wygaśnięcie tych zobowiązań w momencie dokonania zaliczenia, z zastrzeżeniem, że w przypadku zaliczenia zwrotu podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych zaliczenie to nie nastąpi wcześniej niż powstanie tych zobowiązań.”

Najprościej rzecz ujmując, w momencie, kiedy powstanie u Pana zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług, czyli w momencie złożenia deklaracji VAT-7 za luty 2015 roku, urząd skarbowy może zaliczyć na poczet tego zobowiązania część zwrotu za styczeń 2015 roku, o ile otrzyma od Pana odpowiedni wniosek. Wniosek ten najlepiej jest dołączyć do składanej deklaracji VAT-7 za luty, albo wysłać go równolegle, jeżeli składa Pan deklarację w formie elektronicznej. Fakt, że termin zwrotu różnicy podatku za styczeń jeszcze nie minął nie rodzi dla Pana w tym zakresie żadnych negatywnych konsekwencji.

We wniosku należy koniecznie wskazać na poczet jakiego zobowiązania chciałby Pan zaliczyć zwrot. Wzór takiego wniosku zamieściliśmy w serwisie VAT.ksiegowego.pl w zakładce DRUKI.

Ewa Konarska