Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

October 1, 2015

Zaliczka otrzymana na wykonanie usługi za kilka miesięcy

0 814

W kwietniu klient (osoba fizyczna) wpłacił zaliczkę na usługę - nie chciał faktury, więc zaliczkę zaewidencjonowałam na kasie fiskalnej i w deklaracji za kwiecień rozliczyłam VAT. We wrześniu usługę zrealizowano, a klient dopłacił resztę i żąda wystawienia faktury. Osobom fizycznym wystawia się faktury tylko na żądanie, a żądania przy wpłacie zaliczki nie było? Czy teraz powinnam wystawić fakturę VAT?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pani obowiązku wystawienia faktury w części dotyczącej otrzymanej zaliczki, natomiast taki obowiązek istnieje w odniesieniu do kwoty otrzymanej we wrześniu.

UZASADNIENIE

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 19a ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dostarczenia towaru lub wykonania usługi. Jednakże w przypadku, gdy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonania usługi otrzymano całość lub część zapłaty np. zaliczkę, zadatek, ratę obowiązek podatkowy w odniesieniu do otrzymanej kwoty powstaje z chwilą jej otrzymania (art.19a, ust. 8 powołanej ustawy).

Ponadto podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (art.111 ust.1 ustawy o VAT). 

Powyższe przepisy wskazują, iż z chwilą otrzymania zaliczki należy ją zaewidencjonować na kasie fiskalnej. Po zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.03.2013 roku w sprawie kas rejestrujących, sprzedający ma obowiązek każdorazowo, bez żądania kupującego, wydać mu paragon fiskalny.

W sytuacji, gdy klient – osoba fizyczna po sfinalizowaniu transakcji żąda wystawienia faktury należy sprzedaż w kwocie przewyższającej zaliczkę, zaewidencjonować również przy użyciu kasy fiskalnej, gdyż wystawienie faktury nie zwalnia go z takiego obowiązku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art.106b, ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług na żądanie osoby fizycznej podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą świadczenie usług oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem usługi jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Po upływie tego terminu, sprzedający nie ma obowiązku jej wystawienia.

Z przedstawionego pytania wynika, iż zaliczka została wpłacona w kwietniu, a realizacja transakcji i jej końcowe rozliczenie nastąpiło dopiero we wrześniu. Również we wrześniu podatnik zażądał wystawienia faktury. Zatem Czytelnik ma obowiązek wystawienia faktury tylko do części zapłaty dokonanej we wrześniu. Po wystawieniu faktury jej oryginał wydaje się klientowi, a pod kopię należy podpiąć paragon dokumentujący zapłatę pozostałej części (różnicy pomiędzy zaliczką a całkowitą wartością usługi (art.106 h, ust.1 ustawy o VAT).

Ryszard Bielik