Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , TRANSPORT , OBOWIĄZEK PODATKOWY (art. 19-21)

April 30, 2012

Zaliczka w eksporcie a brak informacji na temat terminu wywozu towarów

0 1161

W sytuacji, gdy podatnik nie dysponuje wiedzą, czy przewidywany eksport towaru, na poczet którego otrzyma część należności, nastąpi w przeciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, powinien otrzymaną zaliczkę wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym ją otrzyma, ze stawką 0% jako eksport towarów, gdyż nie można wykluczyć, iż wywóz towarów nastąpi w okresie krótszym niż 6 miesięcy.

 

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej nr IPTPP2/443-37/12-3/AW z 6 kwietnia 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zamierza w ramach tej działalności podpisać kontrakt z kontrahentem z Rosji. Kontrakt dotyczyć będzie zlecenia przez kontrahenta rosyjskiego wykonania przez wnioskodawcę druków i formularzy z danymi zleceniodawcy, magazynowania, pakowania i formowania przesyłek. Zasadniczym celem przedmiotowej umowy będzie dostawa towarów – zamówionych druków i formularzy.

Druki i formularze z danymi kontrahenta, według określonego przez niego wzoru, będą wykonane z materiałów krajowych. Wnioskodawca będzie zamawiał wykonanie druków i formularzy w drukarni, w dużym nakładzie korzystnym cenowo. Druki te przechowywane będą w magazynie wnioskodawcy i sprzedawane kontrahentowi zagranicznemu w terminach zgodnych z jego zapotrzebowaniem na podstawie jego zamówienia.

Przy zawieraniu kontraktu strony nie będą w stanie określić okresu, w jakim zostanie zrealizowane całe zlecenie i cały zamówiony towar sprzedany odbiorcy z Rosji.

Na poczet wykonania zlecenia kontrahent zagraniczny będzie wpłacał zaliczki – do 100% - dotyczyć one będą dostawy towarów, która odbywać się będzie w ramach eksportu, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Otrzymując zaliczkę podatnik nie będzie w stanie określić, czy dostawy zrealizowane będą w ciągu 6 miesięcy od otrzymania zaliczki, czy też później. Realizacja dostaw zależna będzie od potrzeb kontrahenta, dostawy realizowane będą w częściach, na wniosek kontrahenta, do wyczerpania zamówienia, którego dotyczyć będzie zaliczka. Umowa z kontrahentem nie będzie przewidywała, w jakim okresie od momentu otrzymania zaliczki będzie realizowana dostawa.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy otrzymując zaliczkę na realizację zamówienia na druki i formularze i nie znając terminu dostawy dla kontrahenta rosyjskiego może nie rozpoznać obowiązku podatkowego dla otrzymanej zaliczki (nie wykazywać jej w deklaracji podatku VAT za miesiąc, w którym Zainteresowany otrzyma zaliczkę) a ustalać obowiązek podatkowy dla realizacji każdego cząstkowego zamówienia (wykazać w deklaracji w miesiącu sprzedaży – realizacji cząstkowego zamówienia), nawet jeżeli wystąpi to w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy od otrzymania zaliczki.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług pozwala na stwierdzenie, że co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje w chwili wydania towaru (art. 19 ust. 1 ustawy). W ustawie przewidziano jednak odstępstwo od tej reguły, dotyczące otrzymania częściowej zapłaty przed wydaniem towaru. Obowiązek podatkowy w tym przypadku, powstaje z chwilą otrzymania częściowej należności (art. 19 ust. 11 ustawy). Powyższą zasadę stosuje się także do eksportu towarów, pod warunkiem jednak, że wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności (art. 19 ust. 12 ustawy).

Zaliczki powinny być opodatkowane stawką właściwą dla czynności, której dotyczą. Zaliczka otrzymana na poczet eksportu towarów powinna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 0% i wykazana w deklaracji podatkowej za okres jej otrzymania.

Natomiast w sytuacji, gdy wywóz towarów, na poczet których otrzymano zaliczkę, nie nastąpi w ciągu 6 miesięcy licząc od dnia jej otrzymania, obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki na poczet eksportu towarów nie powstanie, ze względu na niespełnienie przesłanki o której mowa w art. 19 ust. 12 ustawy.

W sytuacji, gdy Wnioskodawca nie dysponuje wiedzą, czy przewidywany eksport towaru, na poczet którego otrzyma część należności, nastąpi w przeciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, powinien otrzymaną zaliczkę wykazać w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym ją otrzyma, ze stawką 0% jako eksport towarów, gdyż nie można wykluczyć, iż wywóz towarów nastąpi w okresie krótszym niż 6 miesięcy.

Jeżeli jednak eksport (wywóz) wyrobów nie nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania zaliczki, to wykazana zaliczka ze stawką 0% powinna zostać skorygowana w drodze korekty deklaracji i zmniejszona do „0”. Ponowne zadeklarowanie obowiązku podatkowego z tytułu eksportu towarów będzie możliwe dopiero po dokonaniu wywozu towaru i potwierdzeniu tego faktu odpowiednimi dokumentami. Dla tej dostawy Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę 0%. Obrót z tytułu eksportu powinien w takiej sytuacji uwzględniać kwoty otrzymanych zaliczek, których wartość skorygowano we wcześniejszych deklaracjach VAT-7.

Podstawa prawna: art. 19 ust.1, 11 i 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.