Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT TOWARÓW

May 2, 2014

Zaliczka w imporcie towarów a obowiązek podatkowy

0 1633

Zapłaciłam w grudniu 2013 za towar z Chin, odprawa celna i faktura przyszła w marcu 2014. Jak powinnam zewidencjonować i co z VAT-em?

ODPOWIEDŹ

W przypadku, gdy nastąpi przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej, wówczas mamy do czynienia z importem towarów (art.2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług).

Powstanie obowiązku podatkowego z tytułu importu towarów jest związane z powstaniem obowiązku zapłaty cła lub faktem zaistnienia określonych procedur celnych. Zgodnie z ogólna zasadą obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego (art.19a ust.9 ustawy o VAT), a podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art.30b ust.1 ustawy o VAT). Podstawa opodatkowania, obejmuje także koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia - o ile nie zostały włączone do wartości celnej - ponoszone do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju, jak również wynikające z transportu do innego miejsca przeznaczenia znajdującego się na terytorium Unii Europejskiej, jeżeli miejsce to jest znane w momencie dokonania importu (art.30b ust.4 ustawy o VAT).

Kwotę podatku naliczonego, w przypadku importu towarów stanowi kwota podatku: wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego (art.86 ust.2 pkt 2 lit.a ustawy o VAT), jednak pod warunkiem, iż importowane towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art.86 ust.1 ustawy o VAT).

Zatem, w przypadku rozliczenia wg procedury ogólnej, należy najpierw zapłacić podatek do urzędu celnego (w terminie 10 dni licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych), a następnie dokonać odliczenia podatku naliczonego w deklaracji podatkowej VAT za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał dokument celny, czyli w Pani przypadku za marzec 2014 roku lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (art.86 ust.10b pkt 1 i ust.11 ustawy o VAT).

Odnośnie wpłaty dokonanej w grudniu 2013 roku - nie rodzi ona obowiązku podatkowego, bowiem w przypadku importu towarów obowiązek podatkowy powstaje, co do zasady, z chwilą powstania długu celnego, a więc z chwilą faktycznego sprowadzenia towaru spoza UE na terytorium Polski. Nie jest istotne, czy za ten towar zapłacono całą należność, czy też dokonano wpłaty zaliczki na poczet importu. Zatem, dokonana w grudniu 2013 roku zapłata na poczet importu towaru nie wiąże się z uregulowaniem podatku VAT.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy