Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI

October 20, 2015

Zaliczka z tytułu wynajmu powierzchni nieruchomości a VAT

0 977

Określenie w umowie najmu terminu zapłaty zaliczki oraz dokonanie jej zapłaty nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT a także obowiązku wystawienia faktury.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 października 2015 roku nr IPTPP2/4512-393/15-4/RR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która wynajmuje nieruchomość na organizację różnego rodzaju wydarzeń. Jest to wynajem krótkoterminowy od paru godzin do paru dni.

Do każdego wynajmu podpisana jest umowa, która posiada zapis informujący, iż Organizator zobowiązuje się zapłacić na rzecz Spółki kwotę tytułem czynszu za najem powierzchni obiektu w określonym terminie. Dodatkowo umowa zawiera informację o terminie wpłaty zaliczki. Kontrahenci nie zawsze płacą zaliczki zgodnie z umową.

Wątpliwości Spółki dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług oraz obowiązku wystawienia faktury w związku z określeniem w umowie najmu terminu zapłaty zaliczki oraz w sytuacji, gdy zaliczka zostanie zapłacona przez najemcę.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Odnosząc się do wątpliwości Spółki organ podatkowy wskazał, iż jak wynika z art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, z zastrzeżeniem ust. 5 pkt 4 powołanego artykułu. Oznacza to, że otrzymanie zaliczki na poczet świadczenia usług najmu, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ww. ustawy, nie rodzi powstania obowiązku podatkowego. Z kolei w świetle przepisu art. 106b ust. 1 pkt 4 ww. ustawy Spółka nie ma obowiązku dokumentowania fakturą otrzymania części zapłaty przed wykonaniem usługi najmu.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż z przepisów prawa nie wynika, że w związku z określeniem w umowie najmu terminu zapłaty zaliczki powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, a także zachodzi obowiązek wystawienia faktury.

Podstawa prawna: art. 19 a ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.