Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

March 1, 2014

Zaliczki przy usługach turystycznych opodatkowanych marżą

0 805

Jak mam opodatkować zaliczki przy usługach turystycznych opodatkowanych marżą? W momencie otrzymania zaliczki nie znam wysokości marży.

ODPOWIEDŹ

Od 1 stycznia br. weszły w życie nowe przepisy regulujące zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Uchylony został między innymi art.19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, na podstawie którego, Minister Finansów w drodze rozporządzenia wykonawczego z dnia 4 kwietnia 2011 roku (obowiązującego do dnia 31.12.2013 roku) w § 3 określił odmienny sposób powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług turystyki opodatkowanych według szczególnej procedury (VAT marża). Przepis ten stanowił, że w przypadku świadczenia usług turystyki obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży nie później niż 15.dnia od wykonania usługi. Na tej podstawie podatnicy świadczący usługi turystyki w systemie VAT marża nie mieli również obowiązku opodatkowywania otrzymywanych zaliczek.

Znowelizowana ustawa o VAT, ani wydane do tej pory rozporządzenia wykonawcze nie przewidują szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystycznych.

Problem ten podniosła Polska Izba Turystyki w swoim piśmie z dnia 13.12.2013 roku skierowanym do Ministerstwa Finansów „z prośbą o podjęcie prac legislacyjnych, które doprowadziłyby do zachowania po 31 grudnia 2013 r. obecnie obowiązującego momentu powstania obowiązku podatkowego dla usług turystycznych opodatkowanych według szczególnej procedury uregulowanej w art.119 ustawy o podatku VAT”.

Należy zauważyć, że art.19a ust.12 ustawy zawiera delegację dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia późniejszych terminów powstania obowiązku podatkowego. Jednak, jak zauważono na wstępie, do tej pory taki akt prawny nie został wydany.

W konsekwencji, opodatkowanie tych usług powinno nastąpić na zasadach ogólnych zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. z chwilą ich wykonania, a od kwoty otrzymanej przed wykonaniem usługi zaliczki, z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19a ust. 8 ustawy).

Zgodnie z art.119 ust.1 ustawy, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Przez marżę natomiast, rozumie się różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (art. 119 ust. 2).

W związku z powyższym, w piśmiennictwie można spotkać się z opinią, że w związku z tym, iż przedmiotem opodatkowania w przypadku świadczenia usług turystyki jest kwota marży, nie jest możliwe opodatkowanie otrzymanej przed wykonaniem usługi zaliczki, bowiem opodatkowaniu podlega nieznana jeszcze przed wykonaniem usługi marża (Janusz Zubrzycki, Leksykon VAT 2014, tom II, rozdział XLVI Usługi turystyki , str. 197).

Przyjęcie takiego rozwiązania może jednak spowodować spór z organem podatkowym, z uwagi na to, że obowiązek podatkowy zostanie wówczas rozpoznany w terminie późniejszym, niż określony w przepisach.

Odnośnie sposobu opodatkowania otrzymanej zaliczki:

  • w celu ustalenia (oszacowania) marży na bieżąco, tj. w miesiącu otrzymania zaliczki można zastosować następującą metodę: miesięczne wpływy brutto minus wydatki z danego okresu poniesione dla bezpośredniej korzyści turysty, które nie dotyczą imprez zaliczkowanych w zeszłym roku (te rozliczane są na „starych zasadach”) i tak obliczoną marżę opodatkować, a po ustaleniu faktycznej kwoty marży dokonać ewentualnej korekty.

Jeżeli w momencie otrzymania zaliczki lub całości zapłaty przed wykonaniem usługi, podatnik nie poniósł żadnych kosztów to opodatkowaniu podlega cała otrzymana kwota zaliczki.

W momencie gdy usługa została wykonana powstanie obowiązek podatkowy z tytułu jej wykonania (za moment wykonania usługi w interpretacjach Ministerstwa Finansów wskazuje się moment powrotu turystów lub zakończenia imprezy np. wycieczki, lub też wykonanie usługi zgodnie z zapisami zawartej umowy), podatnik powinien obliczyć marżę uwzględniając otrzymane faktury kosztowe sprzedawanych usług. Wtedy też należy dokonać stosownych korekt uprzednio wykazanych przedpłat lub zaliczek. W przypadku gdy podatnik będzie otrzymywał faktury kosztowe po zakończeniu okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy, korekty mogą być wielokrotne.

Emilia Wach