Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY

November 4, 2012

Zamiana gruntów z osobą fizyczną a dane na fakturze

0 1440

Faktura wystawiona dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą musi zawierać NIP nabywcy, nawet jeżeli w momencie jej wystawiania nie zostało jasno określone, że zakup jest dokonywany w ramach działalności gospodarczej. Brak NIP na fakturze może być uzupełniony w drodze faktury korygującej wystawionej przez sprzedawcę.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 9 sierpnia 2012 roku nr IPTPP4/443-319/12-6/ UNR.  

Sytuacja podatnika

Osoba fizyczna (Pan X) zwróciła się do Nadleśnictwa o wyrażenie zgody na zamianę gruntów. Została wydana decyzja administracyjna, w której wyrażono zgodę na dokonanie zamiany gruntu leśnego stanowiącego własność Nadleśnictwa na siedem ewidencyjnie wydzielonych działek gruntowych oferowanych przez Pana X. Grunty zbyte przez Pana X miały charakter gruntów leśnych (niezabudowanych) i jako takie korzystały ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast grunty zbywane przez Nadleśnictwo miały charakter terenów budowlanych i jako takie podlegały opodatkowaniu VAT. Pan X pokrył wszelkie koszty związane z omawianą zamianą. Między innymi przed podpisaniem aktu notarialnego wpłacił na konto bankowe Nadleśnictwa równowartość podatku VAT.

W związku z zawarciem omawianej notarialnej umowy zamiany Nadleśnictwo wystawiło Panu X dwie faktury VAT. Jedna dotyczyła zamiany gruntów, a druga kosztów związanych z tą transakcją. Pan X faktury nie wystawił. Jakiś czas po dokonaniu transakcji do siedziby Nadleśnictwa wpłynęło pismo Pana X, w którym Pan X zarzucił błąd formalny w wystawionej przez Nadleśnictwo fakturze (brak podania nr NIP nabywcy) oraz wniósł o akceptację wystawionej przez niego noty korygującej.

W momencie zawierania omawianej umowy zamiany gruntów Nadleśnictwo posiadało jedynie ogólną wiedzę, iż Pan X jest przedsiębiorcą, natomiast nie posiadało szczegółowej wiedzy na temat rodzaju prowadzonej działalności, jej formy prawnej, nazwy i siedziby. W akcie notarialnym znalazł się zapis: „(...) jako prowadzący działalność gospodarczą jest podatnikiem podatku VAT, przy czym dostawa nieruchomości opisanych w § 2 tego aktu jako terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę jest zwolniona z tego podatku na podstawie art. 43 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług”. Jednocześnie, z zapisów aktu notarialnego wynikało, że zarówno grunty zbywane przez Pana X jak i nabywane przez niego stanowiły wspólność ustawową majątkową małżeńską, a Pan X dokonywał zamiany gruntów w imieniu własnym oraz jako pełnomocnik swej żony.

W wystawionej fakturze VAT Nadleśnictwo opisało nabywcę jako prywatną osobę fizyczną, podając jego imię, nazwisko, adres a w miejscu przeznaczonym na identyfikację podatkową NIP wpisując zera. Natomiast Pan X wystawiając do ww. faktury notę korygującą w polu „Wystawca Noty” opisał się jako przedsiębiorca tj. „XXX”- Pan X. Jednocześnie w polu „Treść korygowana” wpisał NIP a w polu „Treść prawidłowa” NIP. W przypadku obu omawianych dokumentów adres jest ten sam.

W związku z powyższym, Nadleśnictwo zwróciło się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

• Czy sposób wystawienia faktury VAT (tj. bez NIP Pana X) był prawidłowy, biorąc pod uwagę fakt, iż żaden będący w posiadaniu Nadleśnictwa dokument dotyczący tej sprawy nie potwierdzał tego, że nieruchomości nabyte od Nadleśnictwa zostały nabyte w ramach planowanej działalności gospodarczej i na jej potrzeby (inwestycje budowlane);

• Czy w sytuacji, gdy Organ uzna, że Wnioskodawca powinien zamieścić w swojej fakturze ww. NIP należy wystawić fakturę korygującą, czy też zaakceptować notę korygującą wystawioną przez Pana X.

Decyzja Dyrektora Izby Skarbowej

Wystawienie faktury VAT bez wskazania numeru NIP nabywcy jest możliwe pod warunkiem, że faktury są wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych. W przedmiotowej sprawie warunek ten nie jest spełniony, ponieważ Nadleśnictwo w chwili wystawienia faktury będącej przedmiotem zapytania posiadało wiedzę, że nabywca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, a ponadto jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z tym, organ podatkowy stwierdził, że faktura VAT wystawiona przez Nadleśnictwo winna zawierać numer NIP nabywcy.

Wystawiona przez Nadleśnictwo faktura nie zawierająca numeru NIP została przyjęta przez nabywcę (Pana X). Nabywca nie kwestionuje zaistniałego zdarzenia gospodarczego, lecz pomyłki w pozycjach faktury, które w istocie nie wpływają na zmianę wysokości zobowiązania podatkowego. Co do zasady, pomyłki dotyczące informacji wiążącej się z nabywcą, mogą być skorygowane poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej. Świadczy o tym § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, z którego wynika, że nabywca może wystawić notę korygującą w sytuacji, gdy otrzymał fakturę lub fakturę korygującą „zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą”. A zatem nabywca po otrzymaniu faktury nie zawierającej jego numeru NIP, uprawniony jest do wystawienia noty korygującej.

Niemniej jednak, organ podatkowy zauważył, że z przepisu §14 cyt. rozporządzenia wynika, iż dopuszczalne jest korygowanie za pomocą faktur korygujących „pomyłek (…) w jakiejkolwiek pozycji faktury”, przy czym z uwagi na to, że nie uczyniono żadnych zastrzeżeń co do charakteru tych pomyłek, faktura korygująca może dotyczyć wszelkich możliwych pomyłek. A zatem uznać należy, że do skorygowania wskazanych pomyłek, poprzez wystawienie faktury korygującej, uprawniony jest także wystawca faktury pierwotnej.

W związku z powyższym, w sytuacji gdy dane identyfikujące nabywcę zawarte w nocie korygującej nie są spójne z danymi identyfikującymi nabywcę zawartymi w fakturze VAT, a nie są uwzględnione w treści korygowanej, to nota taka nie powinna być przyjęta przez wystawcę faktury pierwotnej a Nadleśnictwo powinno wystawić fakturę korygującą.

Podstawa prawna: §5 ust.1, §7 ust.1, §14 i §15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.