Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina jest właścicielem dwóch nieruchomości gruntowych (niezabudowanych), które w planie zagospodarowania widnieją jako nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe. Gmina nie wykorzystywała tych gruntów w działalności. Gmina chce zamienić je na 1 nieruchomość zabudowaną pomieszczeniem magazynowym w złym stanie technicznym położoną na terenie zabudowy mieszkaniowej, której właścicielem jest deweloper. Nieruchomość jest przedmiotem umowy najmu zawartej w 2010 roku na czas nieokreślony pomiędzy poprzednim właścicielem a inną firmą (fakt obciążenia nieruchomości umową najmu znany jest deweloperowi). Deweloper nabył nieruchomość bez podatku VAT (Sprzedający oświadczył notariuszowi, że jest podatnikiem VAT ale niniejsza czynność korzysta ze zwolnienia z tego podatku). Deweloper nie remontował, nie podwyższał wartości początkowej nieruchomości. Jakie stawki VAT powinny zastosować strony transakcji: Gmina i Deweloper? 

ODPOWIEDŹ

  1. Gmina w przypadku zbycia nieruchomości gruntowych będących nieruchomościami pod budownictwo mieszkaniowe powinna zastosować stawkę 23%.

  2. Deweloper może skorzystać ze zwolnienia od podatku.

UZASADNIENIE

1. Art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z  tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Gmina mogłaby skorzystać z ww. zwolnienia, jeśli spełniłaby warunki zawarte w powołanym powyżej artykule. Z opisu wynika, że Gmina nie wykorzystywała tych gruntów do działalności, zatem, zdaniem Redakcji, nie został spełniony warunek wykorzystywania towaru wyłącznie do działalności zwolnionej. W związku z powyższym dostawa ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podstawowej, tj. 23% na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

2. W przypadku sprzedaży nieruchomości zabudowanej pomieszczeniem magazynowym przez dewelopera na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 29 ust. 8 ustawy przy sprzedaży gruntu zabudowanego, przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przy sprzedaży takiej nieruchomości należy zastosować stawkę właściwą dla sprzedaży budynku posadowionego na tym gruncie. W związku z powyższym, zastosowanie znajdzie art.43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Definicja pierwszego zasiedlenia, o której mowa powyżej została zawarta w art.2 pkt 14 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  • wybudowaniu lub

  • ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

W przypadku dewelopera sprzedaż korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, gdyż dostawa nastąpi po upływie dwóch lat od ich pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art.2 pkt 14 ustawy o VAT i nie była ulepszana.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 2 pkt 14, 43 ust.1 pkt 2 i pkt 10 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku VAT.