Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

June 26, 2017

Zaokrąglanie wskaźnika proporcji

0 2177

W przypadku gdy obliczona wartość proporcji wynosi powyżej 99,1%, to można dokonać odliczenia całego podatku naliczonego (100%) od wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 8 maja 2017 roku nr 0114-KDIP4.4012.104.2017.1.PR

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca jako zarejestrowany podatnika VAT czynny jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej towarów. W niewielkim stopniu świadczy także usługi zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT m.in. usługi finansowe.

Wnioskodawca ponosi wydatki na nabycie towarów i usług, w odniesieniu do których odpowiednie przyporządkowanie podatku naliczonego z tych wydatków do konkretnych rodzajów dostaw i towarów lub świadczonych usług nie jest możliwe. Są to bowiem wydatki dotyczące tzw. kosztów ogólnych działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę i mają one związek zarówno z dokonywaną sprzedażą opodatkowaną jak i ze sprzedażą zwolnioną.

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia całego podatku naliczonego od wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną, w przypadku gdy obliczona przez Wnioskodawcę wartość proporcji wynosi powyżej 99,1%?

Stanowisko Dyrektora

Kwotę podatku naliczonego obniżającego podatek należny, Wnioskodawca oblicza ustalając proporcję, o której mowa w art. 90 ustawy. Obliczona zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy proporcja, zarówno w 2016 roku i w latach poprzednich przekraczała 99,1%. Wnioskodawca dokonując zaokrąglenia zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy uznaje, że proporcja wynosi 100% i tym samym jest uprawniony do obniżenia podatku należnego o cały podatek naliczony od wydatków poniesionych w związku z zakupem towarów i usług związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną.

Wątpliwości Wnioskodawcy przedstawione w niniejszym wniosku dotyczą uznania, czy jest uprawniony do odliczenia całego podatku naliczonego od wydatków poniesionych na nabycie towarów i usług związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną jak i zwolnioną, w przypadku gdy obliczona przez Wnioskodawcę wartość proporcji wynosi powyżej 99,1%.

Z brzmienia przepisu art. 90 ust. 4 ustawy wynika, że proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja, przy czym proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. W szczególnym zatem przypadku, a mianowicie kiedy obliczona według ust. 3 art. 90 ustawy, proporcja będzie większa niż 99%, należy, zaokrąglając ją w górę do najbliższej liczby całkowitej, przyjąć, że wynosi ona 100%. Podkreślić trzeba, że przepis ten nie wprowadza żadnych dodatkowych warunków od spełnienia których uzależnione byłoby jego stosowanie.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że co prawda przepis art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy pozwala podatnikowi przyjąć, że proporcja wynosi 100% już w sytuacji gdy faktycznie przekroczy wartość 98%, jednakże jednocześnie musi zostać spełniony drugi ze wskazanych w tym przepisie warunek, a mianowicie kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, musi być mniejsza niż 500 zł. Powyższe wskazuje, że w sytuacji gdy proporcja, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy, będzie większa niż 99%, podatnik może, stosownie do przepisu art. 90 ust. 4 tej ustawy przyjąć, że wynosi ona 100%, niezależnie od wielkości kwoty podatku naliczonego teoretycznie niepodlegającej odliczeniu, wynikającej z zastosowania tej proporcji.

Tak więc, w tej sytuacji przepis art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy nie będzie miał zastosowania.

Z uwagi na przedstawiony opis sprawy oraz wskazane wyżej przepisy należy stwierdzić, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia w całości podatku VAT naliczonego od zakupów związanych z tzw. sprzedażą mieszaną, bowiem proporcja za 2016 r. i lata poprzednie przekroczyła 99,1%. Zatem zgodnie z art. 90 ust. 4 ustawy proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej, a w konsekwencji zaokrąglenia proporcja wyniesie 100%. Wobec tego proporcjonalne odliczenie podatku naliczonego w tej sytuacji nie występuje i bezprzedmiotowe jest ustalanie wyniku proporcji również w oparciu o przepis art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy, co oznacza, że przepis ten nie ma w ogóle zastosowania w sprawie. Wnioskodawca ma zatem w takim przypadku prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego, o ile nie występują okoliczności wskazane w art. 88 ustawy.

Podstawa prawna: art. 90 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.