Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 31, 2014

Zapewnienie trenerów dla realizacji szkoleń a stawka VAT

0 1081

Świadczenie usług zapewnienia trenerów dla realizacji szkoleń na rzecz beneficjenta projektu podlega opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług wynoszącą 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 31 stycznia 2014 roku nr IPPP1/443-1185/13-2/JL.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zawarł ze Spółką umowę na świadczenie usług podwykonawczych w ramach projektu współfinansowanego ze środków EFS, w której zobowiązał się do zapewnienia trenerów do prowadzenia szkoleń w następujących obszarach:

  • Publikowanie w Internecie: CMS Wordpress + HTML + CSS

  • Obróbka grafiki na potrzeby publikacji — Photoshop

  • Tworzenie grafiki na potrzeby publikacji — Adobe Ilustrator

  • DTP — Tworzenie publikacji — Adobe InDesign

  • Obróbka grafiki na potrzeby publikacji — GIMP

  • Tworzenie grafiki na potrzeby publikacji — CorelDraw

  • DTP — Tworzenie publikacji — MS Publisher

Zgodnie z załącznikiem do umowy trenerzy Podatnika zobowiązani są do prowadzenia zajęć w oparciu o program szkolenia i wybrane przez Spółkę i zaakceptowane przez Beneficjenta projektu materiały szkoleniowe, przeprowadzenia testów wiedzy, dokumentowania przebiegu procesu szkoleniowego w oparciu o dokumenty przekazane przez Beneficjenta projektu, dopełnienie obowiązku wypełniania stosownej dokumentacji projektowej przez uczestników szkolenia. Z tytułu realizacji przedmiotowej usługi Podatnik wystawia faktury, w których dolicza podatek VAT w wysokości 23%. Faktury wystawiane są odpowiednio na: „Usługi wspomagające edukację poprzez zapewnienie trenerów do przeprowadzenia szkoleń w projekcie „P”.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczone przez niego usługi w oparciu o ww. umowę mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W odniesieniu do przedstawionych we wniosku usług zapewnienia wykładowców do prowadzenia szkoleń organizowanych przez Spółkę, organ podatkowy wskazał, iż aby w ogóle można było rozpatrywać wymienioną czynność w kategoriach zwolnienia od podatku w kontekście art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, należy rozstrzygnąć, czy mamy do czynienia z usługą kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, co stanowi podstawową przesłankę warunkującą zastosowanie tego zwolnienia.

Bowiem, kierując się obowiązującymi przepisami Rady UE, zawierającymi definicję kształcenia zawodowego, organ podatkowy stwierdził, że kształcenie zawodowe jest procesem mającym na celu nauczenie, przekazanie wiedzy z określonej dziedziny, które ma posłużyć zdobyciu bądź uaktualnieniu wiedzy obecnie posiadanej przez uczestnika takiego szkolenia. Definicja usług kształcenia zawodowego i przekwalifikowania kładzie nacisk na „bezpośredni” związek nauczania z daną branżą lub zawodem, co narzuca stosowanie specyficznego programu nauczania dla skonkretyzowanego odbiorcy.

Ponadto, o usługach kształcenia można mówić wyłącznie wtedy, jeśli podwykonawca faktycznie świadczy usługę szkoleniową, czyli m.in. organizuje szkolenia, odpowiada za przeprowadzenie szkoleń, nadzoruje przebieg szkolenia, a takich czynności Podatnik nie wykonuje, ponieważ zapewnia jedynie wykładowców do prowadzenia szkoleń wg przedstawionego programu szkolenia.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami organ podatkowy uznał, iż Podatnik, jako podwykonawca, nie świadczy usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, a jedynie zapewnia trenerów do przeprowadzenia szkoleń zleceniodawcy - wykonawcy projektu szkoleniowego i jednocześnie beneficjentowi środków publicznych. Czynności tej nie można uznać za „nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem” uczestników szkoleń oraz nie jest to „nauczanie mające na celu uzyskanie bądź uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych”. Taka kwalifikacja prawno-podatkowa sprawia, że w analizowanej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy.

Ponadto świadczonych przez Podatnika usług nie można uznać za usługi pomocnicze niezbędne do wykonania usługi podstawowej, korzystającej ze zwolnienia od podatku VAT, gdyż Podatnik nie świadczy takich usług. Tym samym do wykonywanych na rzecz zleceniodawcy usług zapewnienia trenerów do przeprowadzenia szkoleń w realizowanym przez zleceniodawcę projekcie nie będą miały zastosowania regulacje zawarte w przepisach art. 43 ust. 17 i 17a ww. ustawy, z uwagi na to, że Podatnik nie spełnia warunków wskazanych w tych przepisach.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29, art. 43 ust. 17 i 17a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.