Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

AKTUALNOŚCI

June 29, 2015

Zapisy umowy między kontrahentami a moment powstania obowiązku podatkowego

0 866

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał wyrok dotyczący momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT przy świadczeniu usług (wyrok z 29 maja 2015 roku; sygn. akt I SA/Wr 329/15).

Postanowienia z umowy mogą mieć wpływ na moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Spółka prowadząca naprawy sprzętu elektronicznego zawiera umowy, w których przyjęto model rozliczeń zgodnie z którym na koniec każdego miesiąca kalendarzowego spółka obowiązana jest przedstawić usługobiorcy dokument zawierający rozliczenie dokonanych napraw, tj. w szczególności ich koszt. Po przedstawieniu dokumentu, usługobiorca jest zobowiązany do jego zaakceptowania lub przedstawienia ewentualnych zastrzeżeń co do jego treści w określonym umową terminie. W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń, spółka obowiązana jest do złożenia odpowiednich wyjaśnień odnośnie zrealizowanych usług i/lub do uzupełnienia dokumentów w zakresie wymaganym przez usługobiorcę. Po wyjaśnieniu ewentualnych zastrzeżeń, usługobiorca jest zobowiązany do zaakceptowania przedstawionych mu dokumentów.

Spółka zadała pytanie, czy obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez spółkę usług serwisowych powstanie z chwilą zaakceptowania przez usługobiorcę zrealizowanych przez nią prac, rozumianą jako moment wykonania usługi.

W wydanej interpretacji indywidualnej, organ podatkowy przyjął, że wykonanie usługi nastąpi w momencie faktycznego zakończenia wszystkich czynności, do których wykonania jest zobowiązany świadczący usługę serwisową. Sam odbiór wykonania tych usług, ich zaakceptowanie przez nabywcę, rozliczenie i udokumentowanie stanowi zaś jedynie o potwierdzeniu wykonania usługi, nie przesądza jednak o terminie jej faktycznego wykonania.

Spółka wniosła skargę do WSA we Wrocławiu, która okazała się skuteczna. W wyroku Sąd uznał, że z uwagi na wyspecjalizowanie świadczonych przez spółkę usług, zasadne jest przyjęcie, iż akceptacja przez zamawiającego wykonania usługi (której podstawą są odpowiednie zapisy umowne) może wyznaczać moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.