Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

October 30, 2018

Zapłata za powypadkową naprawę samochodu z polisy a prawo do odliczenia VAT

0 1400

Miałem wypadek samochodowy i w wyniku wypadku mój samochód uległ uszkodzeniu. Szkoda była na tyle duża, że musiałem oddać do warsztatu samochodowego. Od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi odliczam 50%. Posiadam ubezpieczenie, samochód ma polisę, z której ubezpieczyciel pokrył koszty tej naprawy. Została wystawiona za usługę faktura, którą pokrył ubezpieczyciel w 70% w wartości brutto. Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT w sytuacji, gdy zapłacił za mnie w części ubezpieczyciel?

ODPOWIEDŹ

Tak, Czytelnik może odliczyć podatek naliczony z tytułu świadczenia usługi naprawy samochodu w wysokości 50%. Nie ma tu znaczenia, że faktura została zapłacona z polisy w 70% przez ubezpieczyciela.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną określoną w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (pod warunkiem braku przesłanek negatywnych określonych w art.88 ustawy). Kwota podatku naliczonego jest sumą kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Sposób finansowania i źródło pochodzenia środków finansowych na zakup towarów, czy usług nie wpływa na prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych zakupów. Podatek naliczony wynikający z faktur zakupowych dotyczących wydatków związanych z pojazdami samochodowymi został ograniczony przez ustawodawcę do wysokości 50%. Do takich wydatków należą m.in. koszty paliwa, czy usługa naprawy lub konserwacji tych pojazdów.

Czytelnik od wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi odlicza podatek naliczony w wysokości 50%. W opisanym przypadku Czytelnik będzie mógł zatem odliczyć również 50% podatku z faktury dokumentującej usługę naprawy samochodu. Nie ma przy tym znaczenia że w części naprawa samochodu została zapłacona z polisy przez ubezpieczyciela. Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi może być zrealizowane nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy z tytułu wykonania usługi i nie wcześniej, niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę. Spełnienie obu warunków jest niezbędne do uzyskania prawa do odliczenia podatku naliczonego od usługi naprawy samochodu. Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie skorzysta z powyższego prawa może od takiej faktury odliczyć podatek naliczony jeszcze w kolejnych dwóch okresach rozliczeniowych. W późniejszym terminie prawo do odliczenia jest możliwe poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do odliczenia. Należy mieć również na uwadze, że korektę można dokonać nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) nabycie usługi naprawy należy wykazać w pozycji 45 wartość netto i w poz. 46 podatek naliczony (w wys. 50%).

Ewa Kot

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, ust.2, ust. 10, ust.10b, ust.11, ust. 13 art. 86a ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.