Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

July 1, 2014

Zapłata zadłużenia VAT przez rodziców podatnika

0 886

Zlikwidowałem działalność gospodarczą i pozostało zadłużenie z tytułu VAT. Obecnie mieszkam i pracuję w innym mieście lecz nie poinformowałem o tym urzędu. Czy moja matka może spłacać poborcy skarbowemu moje zadłużenie VAT? Oczywiście będę matce przekazywał pieniądze na zapłatę podatku.

ODPOWIEDŹ

Tak, ale pod warunkiem, że rodzic będzie miał oświadczenie Czytelnika, że dokonuje wpłaty na zadłużenie z tytułu VAT i w jego imieniu.

UZASADNIENIE

Czynność wpłaty podatku m,in. od towarów i usług u poborcy skarbowego uregulowana jest w art. 68 § 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.). W myśl tego przepisu jeżeli zobowiązany na wezwanie poborcy skarbowego płaci dochodzoną należność pieniężną, poborca wystawia pokwitowanie odbioru pieniędzy. Pokwitowanie to wywiera taki sam skutek prawny, jak zapłata np. w organie podatkowym.

W przypadku kiedy poborca skarbowy nie zastanie zobowiązanego w miejscu pobytu, może zgodnie z art.18 u.p.e.a. działać na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. W przedmiotowej sprawie najbliższa rodzina może występować w imieniu Czytelnika na podstawie udzielonego upoważnienia do wpłaty podatku. Poborca skarbowy przyjmie tę wpłatę i wystawi pokwitowanie na imię i nazwisko Czytelnika.

Należy nadmienić, iż tańszą formą zapłaty podatku, jest wpłata bezpośrednio w kasie organu podatkowego, ponieważ wpłata u poborcy skarbowego generuje koszty w wysokości 5% pobranej należności, nie mniej jednak niż 2,50 zł.

Małgorzata Pereczkowska