Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ROZLICZENIA VAT

December 1, 2014

Zarzuty na postępowanie egzekucyjne z tytułu VAT

0 940

Złożyłem zarzuty w związku z prowadzoną egzekucją z tytułu zaległości VAT. Urząd wydał tylko jedno postanowienie jako organ egzekucyjny. Jakie są procedury dotyczące zajmowania stanowiska organu podatkowego w sprawie zarzutów? W którym momencie mogę złożyć zażalenie na stanowisko organu podatkowego?

ODPOWIEDŹ

W przypadku kiedy naczelnik danego urzędu skarbowego jest jednocześnie organem podatkowym oraz organem egzekucyjnym postanowienie w sprawie złożonych zarzutów na postępowanie egzekucyjne wydaje naczelnik urzędu skarbowego jako organ egzekucyjny. Wobec tak utartego trybu postępowania dotyczącego wypowiedzi organu podatkowego w sprawie zarzutów na postępowanie egzekucyjne nie ma możliwości złożenia środka zaskarżenia. Tylko z chwilą otrzymania postanowienia w sprawie zarzutów wydanego przez organ egzekucyjny, które to również zawiera stanowisko wierzyciela, przysługuje złożenie zażalenia w terminie 7 dni od otrzymania przedmiotowego orzeczenia.

UZASADNIENIE

W myśl art. 34 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) wymagane jest stanowisko wierzyciela w zakresie zgłoszonych przez zobowiązanego zarzutów na prowadzone postępowanie egzekucyjne. Wypowiedź ta jest dla organu egzekucyjnego wiążąca, skoro wierzyciel zleca organowi egzekucyjnemu prowadzenie egzekucji na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego. Organ egzekucyjny na podstawie art. 26 § 1 u.p.e.a. obowiązany jest wszcząć i prowadzić postępowanie egzekucyjne badając jedynie dopuszczalność egzekucji administracyjnej, a nie badać zasadność i wymagalność obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Wskazana przez ustawodawcę forma postanowienia w sprawie stanowiska wierzyciela dotyczącego zgłoszonych zarzutów, które to zajmuje wierzyciel ma na celu poddanie tego stanowiska kontroli instancyjnej, a następnie kontroli sądowo-administracyjnej.

W sytuacji, gdy egzekucja została wszczęta z urzędu przez naczelnika urzędu skarbowego będącym jednocześnie organem egzekucyjnym i wierzycielem, na podstawie wystawionego przez siebie tytułu wykonawczego, nie zachodzą podstawy prawne do oddzielnego wypowiadania się na temat zarzutów – najpierw jako wierzyciel, a w konsekwencji oddzielnie jako organ egzekucyjny. Przyjęcie odmiennego stanowiska doprowadziłoby do sytuacji, że w tej samej kwestii naczelnik urzędu skarbowego wypowiadałby się dwukrotnie i podlegałby odrębnej kontroli instancyjnej i sądowo-administracyjnej. Wydanie jednego orzeczenia w sprawie zarzutów należy uznać za racjonalne, ze względu na sprawność działania organu egzekucyjnego, przy czym nie ogranicza się prawa zobowiązanego do obrony jego interesu.

Stanowisko takie potwierdza wydana przez Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 25-06-2007 roku uchwała o sygn. akt I FPS 4/06 z sentencji której wynika, iż: „wydanie postanowienia zawierającego stanowisko wierzyciela w zakresie zgłoszonych zarzutów, o których mowa w art. 34 ustawy z dnia 17 czerwca 1996 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w przypadku gdy wierzycielem jest Skarb Państwa reprezentowany przez kierownika statio fisci - naczelnika urzędu skarbowego, który jednocześnie jest organem egzekucyjnym, należy uznać za bezprzedmiotowe”.

W przypadku gdy postanowienie w sprawie złożonych zarzutów na postępowanie egzekucyjne wyda naczelnik urzędu skarbowego jako organ egzekucyjny nie ma możliwości złożenia środka zaskarżenia. Tylko z chwilą otrzymania postanowienia w sprawie zarzutów wydanego przez organ egzekucyjny, które to również zawiera stanowisko wierzyciela, przysługuje złożenie zażalenia w terminie 7 dni od otrzymania przedmiotowego orzeczenia.

Małgorzata Pereczkowska