Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

September 30, 2013

Zasady odliczania VAT od zakupu i eksploatacji samochodu w 2014 roku

0 981

Czy od 2014 roku będzie można odliczyć cały VAT od zakupu samochodów, które mają 500 kg i więcej ładowności, niezależnie od ilości miejsc siedzących? Chcę kupić samochód typu „SUV”, więc chyba warto poczekać?

ODPOWIEDŹ

Warto poczekać z decyzją w sprawie zakupu samochodu typu „SUV” do 2014 roku pod warunkiem, że dokona Pan nabycia samochodu o ładowności równej lub większej niż 500 kg oraz pojazd ten będzie posiadać 3 lub więcej miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

UZASADNIENIE

Od 1 stycznia 2014 roku wejdzie w życie art.86a ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, w myśl którego ograniczenie możliwości odliczenia podatku naliczonego odnosi się do nabycia samochodów osobowych oraz innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W przypadku nabycia samochodów, o których mowa powyżej kwotę podatku naliczonego stanowić będzie 60% kwoty podatku określonej na fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, nie więcej jednak niż 6.000 zł. Podobne zasady odliczania podatku naliczonego będą obowiązywały w stosunku do samochodów użytkowanych na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze. Nadal odliczeniu podlegać będzie wyłącznie 60% VAT naliczonego, przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może przekroczyć kwoty 6.000 zł.

Jednocześnie warto zauważyć, iż, zgodnie z obowiązującym od stycznia 2014 roku brzmieniem art.88a ust.1 ustawy o VAT, podatnicy nadal nie będą mogli odliczyć podatku od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu zakupionego do napędu samochodu osobowego oraz pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t.

W opisanym przez Pana przypadku warto natomiast zwrócić uwagę na zapisy, które zostały zawarte w art. 86a ust.2 pkt 6 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku. Na mocy wskazanego przepisu nie będzie się stosować ograniczenia w odliczaniu podatku w przypadku pojazdów, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność pojazdu jest równa lub większa niż 425 kg,

b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność pojazdu jest równa lub większa niż 493 kg,

c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność pojazdu jest równa lub większa niż 500 kg.

Zatem jeżeli dokona Pan w 2014 roku zakupu samochodu typu „SUV” o ładowności równej lub większej niż 500 kg, to będzie Pan miał prawo do pełnego odliczenia kwoty VAT naliczonego z tytułu nabycia pod warunkiem, że pojazd będzie posiadać 3 lub więcej miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. Będzie Pan miał przy tym obowiązek udokumentować, że wskazany samochód spełnia powyższe wymagania techniczne. Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz liczba miejsc (siedzeń) określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub liczby miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, w stosunku do których obowiązuje ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego (art.86a ust.4 ustawy o VAT).

Jednocześnie musi Pan pamiętać, że uprawnienie do odliczenia kwoty podatku naliczonego uzależnione jest od spełnienia podstawowej przesłanki uprawniającej do dokonania takiego odliczenia: nabycia towarów i usług muszą być dokonane w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych (art.86 ust.1 ustawy o VAT).

Na koniec warto również zwrócić uwagę, że 11 czerwca tego roku Minister Finansów złożył wniosek do Unii Europejskiej o derogację dla Polski, dotyczący ograniczenia prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, do wysokości 50% z tytułu:

•nabycia pojazdów samochodowych,

•wytworzenia oraz importu pojazdów samochodowych,

•nabycia usług zgodnie z umową najmu, dzierżawy, leasingu i innych umów o podobnym charakterze.

Powyższe ograniczenie dotyczy nabycia pojazdów samochodowych, które przedsiębiorca będzie wykorzystywać zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej. Ograniczenie miałoby również dotyczyć wydatków eksploatacyjnych związanych z tymi pojazdami. Jeżeli Polska nie uzyska zgody w tym zakresie, to obowiązywać będą opisane powyżej zasady określone w art.86a i 88a ustawy o VAT.

Dagmara Kamieńska