Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

May 19, 2014

Zasady opodatkowania czynszu najmu oraz opłat za energię, wodę i ścieki

0 913

Otrzymywane wynagrodzenie z tytułu najmu nieruchomości, tj. czynsz oraz opłaty za media stanowić będą podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, są opodatkowane stawką właściwą dla świadczonych usług najmu. Ponadto nie ma podstaw prawnych do dokonania odliczenia podatku naliczonego przez najemcę, wynikającego z faktury VAT wystawionej przez dostawców mediów na rzecz właściciela lokalu będącego podatnikiem VAT zwolnionym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 kwietnia 2014 roku nr ITPP1/443-149/14/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który wynajmuje lokal użytkowy na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, tj. salon kosmetyczny oraz oddział zajmujący się ochroną osób i mienia. Na początku każdego miesiąca – z góry, Podatnik otrzymuje faktury od właściciela lokalu za najem oraz „refaktury” za wodę, ścieki i energię. Właściciel lokalu nie jest podatnikiem VAT.

Podatnik, za zgodą właściciela lokalu, zamierza odstąpić część lokalu innej osobie prowadzącej działalność gospodarczą - zakład fryzjerski, która nie jest podatnikiem VAT. Podatnik chce w ten sposób podnieść swoją konkurencyjność, gdyż zwiększy się liczba potencjalnych klientów w salonie kosmetycznym. Umowa będzie podpisana między Podatnikiem a zakładem fryzjerskim i co miesiąc będą wystawiane „refaktury” czynszu, jak również opłat za wodę, ścieki i energię dla zakładu fryzjerskiego, zgodnie z podziałem powierzchni. Natomiast zgodnie z umową media będą refakturowane w wysokości 1/3 rachunków – wynikać to będzie z umowy, tj. 1/3 ochroniarze, 1/3 zakład kosmetyczny, 1/3 salon fryzjerski. Czyli: właściciel lokalu, niebędący podatnikiem VAT, wystawia fakturę za najem i refaktury za media Podatnikowi. Następnie Podatnik wystawia refaktury zakładowi fryzjerskiemu, który nie jest podatnikiem VAT za czynsz i media. Podatnik refakturując czynsz i media nie narzuca „swoich kosztów” i marży.

Na tle powyższego Podatnik ma wątpliwości jaką stawkę VAT ma zastosować refakturując powyższe usługi i czy ma prawo odliczyć podatek VAT z faktury VAT wystawionej przez dostawców mediów na rzecz właściciela lokalu będącego podatnikiem VAT zwolnionym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku umowy najmu przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna, tj. najem nieruchomości, a koszty dodatkowe, w tym opłaty z tytułu niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania lokalu mediów – w omawianym przypadku: koszty energii, wody i ścieków – stanowią elementy rachunku kosztów zmierzające do ustalenia kwoty odpłatności za usługę najmu, bowiem z ekonomicznego punktu widzenia dopełniają świadczenie zasadnicze i nie należy ich sztucznie oddzielać od tego świadczenia.

Tym samym, ponoszone przez najemcę wydatki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przedmiotu najmu, gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą ww. mediów, stanowią wraz z czynszem podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z tytułu świadczenia usług najmu na rzecz najemców.

A zatem w przypadku, gdy przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest usługa wynajmu nieruchomości, a poszczególne opłaty stanowią element cenotwórczy tej usługi, podlega ona jako świadczenie jednolite opodatkowaniu tym podatkiem według zasad właściwych tej usłudze, tj. opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 23% w przypadku najmu lokali użytkowych oraz innych pomieszczeń niemieszkalnych. Zatem wszelkie czynności wykonywane w charakterze podatnika winny być opodatkowane wg stawek VAT obowiązujących dla tych czynności. Bez znaczenia w omawianych okolicznościach jest fakt, że właściciel lokalu obciążając należnościami z tytułu najmu nieruchomości Podatnika nie nalicza podatku od towarów i usług. Fakt, że daną usługę Podatnik nabywa od podatnika zwolnionego od VAT podmiotowo nie może decydować o zasadach opodatkowania przy ich tzw. „odsprzedaży”.

Uwzględniając powyższe, jak również brzmienie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o podatku od towarów i usług, organ podatkowy podkreślił, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług w sytuacji, gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, na podstawie otrzymanych przez tego podatnika faktur VAT dokumentujących rzeczywiste transakcje gospodarcze. A zatem faktura wystawiona na inny podmiot, w tym przypadku na właściciela lokalu nie jest dokumentem dającym prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 1 , art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.