Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

March 1, 2014

Zasady przeliczania podatku VAT na fakturze wystawionej w walucie obcej

0 1154

Wystawiłam fakturę w USD z datą 31 stycznia 2014 roku. Natomiast na dokumencie potwierdzającym datę wykonania dostawy widnieje 6 lutego 2014. Według jakiego kursu mam przeliczyć podatek VAT? Czy będzie to data 30 stycznia czy też 5 lutego 2014 roku?

ODPOWIEDŹ

Do przeliczenia kwoty podatku należnego wyrażonego w walucie obcej będzie Pani zobowiązana zastosować średni kurs NBP ogłoszony ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury tj. 30 stycznia 2014 roku, lub ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 106e ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) wyrażone w walucie obcej kwoty podatku wykazuje się w złotych przy zastosowaniu zasad przeliczania na złote przyjętych dla przeliczania kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania. Natomiast zasady i sposób przeliczania kwot wykazanych w fakturach w walucie obcej dla celów podatku VAT zostały określone w art. 31a ustawy o VAT. Wskazany przepis w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku przewiduje dwie różne sytuacje dotyczące przeliczania walut. Pierwsza określona w art. 31a ust. 1 stanowi, że w przypadku gdy na fakturze wykazano kwoty w walucie obcej to do przeliczenia kwoty podstawy opodatkowania należy przyjąć średni kurs dla danej waluty obcej, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik ma również prawo wybrać sposób przeliczenia tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany danej waluty względem euro. W tym przypadku ustawodawca dał możliwość wyboru sposobu przeliczania transakcji w walutach obcych, przy czym wybór ten nie musi dotyczyć wszystkich transakcji.

Drugi przypadek przeliczania waluty określony w art. 31a ust. 2 stanowi, że w przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury. I w tym przypadku podatnik może dokonać wyboru przeliczenia kwot w walutach obcych na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny. Obowiązuje również zasada, że waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany danej waluty względem euro.

Zatem, w przedstawionej przez Panią sytuacji niezbędne jest ustalenie, w jakim terminie powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania dostawy towarów, a w konsekwencji, który dzień przyjąć do przeliczenia wyrażonej w walucie obcej kwoty podatku. Od dnia 01.01.2014 roku ogólna zasada określona w art. 19a ust.1 ustawy o VAT stanowi, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7 – 11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Natomiast na podstawie art. 106i ust. 1 i ust.7 pkt 1 ustawy o VAT może Pani wystawić fakturę VAT nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, nie wcześniej jednak niż 30. dnia przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi.

Zatem, jeżeli z posiadanych przez Panią dokumentów wynika, że dostawa towarów nastąpiła w dniu 06.02.2014 roku i w tym też dniu nabywca miał prawo do rozporządzania towarem jak właściciel, to obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji należy rozpoznać w dniu 06.02.2014 roku. Faktura potwierdzająca dostawę towaru została wystawiona w dniu 31.01.2014 roku tj. przed powstaniem obowiązku podatkowego. Zatem w analizowanym przypadku znajdzie zastosowanie metoda przeliczenia kwoty podatku wyrażonej w walucie obcej wynikająca z art. 31a ust. 2 ustawy o VAT. Będzie Pani zobowiązania dokonać przeliczenia kwoty podatku należnego wyrażonego w USD wg obowiązującego kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury tj. z dnia 30.01.2014 roku. Warto zastanowić się, czy powinna Pani zastosować średni kurs NBP ogłoszony z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie faktury czy też kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny. Przyjęta wartość kursu będzie miała wpływ na kwotę podatku należnego z tytułu danej transakcji.

Kamila Paliwoda - Alejun