Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

May 2, 2014

Zasady wszczęcia postępowania podatkowego po zakończonej kontroli podatkowej

0 1026

W roku 2012 urząd przeprowadził kontrolę podatkową. W trakcie prowadzonej kontroli stwierdzono u podatnika nieprawidłowości. Spółka złożyła korektę deklaracji. W czerwcu 2013 roku spółka dokonała kolejnej korekty okresu, który był objęty kontrolą. Czy fiskus miał prawo wszcząć postępowanie podatkowe wobec naszej Spółki nawet po upływie 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej?

ODPOWIEDŹ

Co do zasady Organ nie miał prawa wszczęcia postępowania podatkowego po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli pod warunkiem, że Państwa Spółka dokonując ponownej korekty deklaracji za okres, w którym była prowadzona kontrola podatkowa uwzględniła wszystkie nieprawidłowości ujawnione w toku tej kontroli.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującymi procedurami opisanymi w Dziale VI „Kontrola Podatkowa” ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa przebieg kontroli podatkowej u Podatnika wraz z jej ustaleniami dokumentowane są w protokole kontroli. Obowiązek ten nakłada na kontrolujących artykuł 290 Ordynacji podatkowej, który wskazuje że protokół kontroli między innymi winien zawierać przebieg kontroli, ustalenia faktyczne wraz z dokumentacją dotyczącą przeprowadzonych dowodów, ocenę prawną zebranych materiałów oraz pouczenie o prawach przysługujących kontrolowanemu. Jeżeli w trakcie kontroli podatkowej zostaną stwierdzone nieprawidłowości co do wywiązywania się przez kontrolowanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego organ będzie miał możliwość wszczęcia postępowania podatkowego w celu dokonania wymiaru podatku. Organ wszczyna postępowanie podatkowe nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli podatkowej (art. 165b. § 1 Ordynacji podatkowej). Przy czym kontrola podatkowa zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu kontroli (art. 291 § 4 ordynacji podatkowej). Natomiast za datę wszczęcia postępowania podatkowego uznaje się dzień doręczenia stronie postanowienia o wszczęciu postępowania. Warto pamiętać, że termin wskazany w powołanym art. 165b ma charakter terminu zawitego, co oznacza, że organ co do zasady nie ma prawa wszczęcia postępowania podatkowego po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia kontroli.

Procedura wszczęcia postępowania nie będzie miała zastosowania w przypadku gdy Spółka zgodzi się z ustaleniami kontroli i złoży deklarację lub korektę deklaracji w całości uwzględniającą ujawnione nieprawidłowości. Natomiast jeśli Spółka złoży deklarację bądź korektę deklaracji, w której tylko częściowo uwzględni ustalenia kontroli, Organ będzie zobowiązany wszcząć postępowanie. Fiskus nie będzie również wszczynał postępowania w przypadku gdy złożone przez kontrolowanego wyjaśnienia lub zastrzeżenia do protokołu zostaną w całości uwzględnione przez kontrolujących.

Zapisy Ordynacji podatkowej przewidują tylko dwa przypadki, w których dopuszczalne staje się wszczęcie postępowania podatkowego po upływie pół roku od zakończenia kontroli podatkowej. Z pierwszym przypadkiem mamy do czynienia w sytuacji, gdy podatnik dokona ponownej korekty deklaracji, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w toku kontroli. Zatem jeżeli Spółka pierwotnie zgodziła się z treścią protokołu i ustaleniami kontroli co potwierdziła w złożonej korekcie deklaracji, a następnie dokonała kolejnej korekty deklaracji nie uwzgledniającej w całości stwierdzonych nieprawidłowości, to organ podatkowy jest uprawniony do wszczęcia postępowania podatkowego pomimo upływu pół roku od zakończenia kontroli. Z drugim przypadkiem mamy do czynienia w sytuacji, gdy organ otrzyma informacje od innych organów podatkowych uzasadniające wszczęcie postępowania.

Reasumując, w przedstawionej przez Państwa sytuacji należy uznać, że co do zasady organ podatkowy nie miał prawa wszczęcia postępowania podatkowego po upływie pół roku od dnia zakończenia kontroli w Państwa Spółce chyba, że wystąpiły przesłanki, o których mowa w art. 165b § 3 Ordynacji podatkowej:

  • Spółka złożyła ponowną korektę deklaracji, w której nie uwzględniła wszystkich nieprawidłowości ujawnionych w toku kontroli podatkowej lub

  • Organ otrzymał informacje od innych organów, uzasadniające wszczęcie postępowania podatkowego.

Kamila Paliwoda - Alejun