Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zarejestrowani czynni podatnicy podatku od towarów i usług mają obowiązek składania deklaracji podatkowych za zakończone okresy rozliczeniowe. Istotne jest prawidłowe wypełnienie deklaracji, bowiem zobowiązanie podatkowe czy kwotę zwrotu różnicy podatku przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji, a konsekwencje ewentualnych błędów ponosi podatnik. Dlatego w niniejszym artykule na przykładach przedstawimy Państwu krok po kroku zasady wypełniania deklaracji VAT-7 i VAT-7K.

Od 1 sierpnia 2016 roku weszły w życie nowe przepisy ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług: art.103 ust.5a-5d - zmiany te dotyczą podatników zajmujących się handlem paliwami. Spowodowały one również zmiany m.in. w deklaracjach - wprowadzenie do obiegu druku VAT-7 nr 17.

W wydaniu papierowym Sposób na VAT bazujemy na druku VAT-7 w wersji 16. (w dniu oddania pisma nie był znany nowy druk w wersji 17). Druk nr 16. może być jednak stosowany do rozliczeń całego roku 2016 - chyba, że dokonują Państwo wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych (to właśnie uwzględnia nowy wzór deklaracji).

W niniejszym wydaniu internetowym przedstawiamy zasady wypełniania deklaracji bazując na dwóch wersjach deklaracji VAT: 16 i 17. Wersja 17. różni się od 16. zmienioną pozycją 39. oraz 50. W związku z tym w wersji 17 deklaracji VAT-7 i VAT-7K numery pozycji od 39 uległy zmianie.

 1. Ogólne zasady sporządzania deklaracji VAT

Deklaracje dla podatku od towarów i usług składają podatnicy, o których mowa w art.15 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, obowiązani do składania deklaracji za okresy miesięczne, zgodnie z art.99 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast deklaracje dla podatku od towarów i usług VAT-7K składają mali podatnicy, o których mowa w art.2 pkt 25 ustawy o VAT, rozliczający podatek za okresy kwartalne, zgodnie z art.99 ust. 2 lub 3 ustawy o VAT, nie mający obowiązku płacenia zaliczek na podatek za okresy miesięczne

Deklarację VAT składa się do 25 dnia następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym. Oznacza to, że podatnicy, którzy wybrali miesięczne rozliczenie z tytułu VAT, składają deklarację i opłacają wynikającą z niej należność podatkową do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Natomiast rozliczający się kwartalnie z podatku od towarów i usług składają deklarację VAT-7K i opłacają wynikający z niej podatek za:

  • I kwartał: do 25 kwietnia,

  • II kwartał: do 25 lipca,

  • III kwartał: do 25 października,

  • IV kwartał: do 25 stycznia.

WAŻNE: 

  • kwoty z poszczególnych pozycji deklaracji zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (art. 63 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa), 

  • wszystkie wielkości ujemne poprzedza się znakiem minus (-), 

  • niewypełnienie którejkolwiek pozycji od 10 do 59 w przypadku deklaracji VAT-7 lub VAT-7K jest równoznaczne z wpisaniem zera (0).

 2. Szczegółowe zasady wypełniania deklaracji VAT-7 i VAT-7K

Rozpoczynając wypełnianie deklaracji w polu nr 1 w lewym górnym rogu deklaracji należy wpisać nr NIP podatnika.

  • W polu 4 i 5 deklaracji VAT-7 należy podać okres, którego dotyczy deklaracja - miesiąc i rok.

  • W deklaracji VAT-7K pole 4 to „kwartał”, zatem w polu 4 i 5 należy podać kwartał i rok.

Część A. Miejsce i cel składania deklaracji VAT

Deklarację VAT-7 lub VAT-7K należy skierować do urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby podatnika, jeżeli podatnik jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, lub do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, jeżeli podatnik jest osobą fizyczną. Natomiast w przypadku gdy podatnik nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, wpisuje się Drugi Urząd Skarbowy Warszawa - Śródmieście.

W przypadku, gdy podatnicy nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, posiadają na tym terytorium stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, właściwość organów podatkowych ustala się według tego stałego miejsca prowadzenia działalności.

W polu nr 7 należy określić cel złożenia formularza:

  • złożenie deklaracji,

  • korekta deklaracji - jeżeli jest to druga bądź kolejna deklaracja składana przez podatnika za ten sam okres rozliczeniowy.

Część B. Dane identyfikacyjne podatnika

W części B podatnik będący osobą fizyczną (w tym m.in. właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej) podaje swoje nazwisko, pierwsze imię i datę urodzenia. Natomiast inne podmioty (np spółki cywilne) podają pełną nazwę oraz numer REGON czyli numer statystyczny nadawany przez GUS.

Część C. Rozliczenie podatku należnego

W tej części wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który składana jest deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z przepisów o podatku od towarów i usług, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja. W części tej wykazuje się też czynności wykonywane poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Wymienione w poz.10-14 transakcje wykazywane będą jedynie w wartości podstawy opodatkowania, Są to transakcje, w stosunku do których podatnik nie jest zobowiązany wykazywać podatku należnego (pól szarych nie wypełnia się).

  • W pozycji 10 wykazuje się sprzedaż towarów oraz świadczenie usług, które na mocy ustawy art.43 lub art.82 podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  • W pozycji 11 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium Polski, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust.8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W pozycji tej nie wykazuje się dostawy towarów oraz świadczenia usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju

  • W pozycji 12 wykazuje się wartość usług, o których mowa w art.100 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT tj. usług do których stosuje się art.28b, które były już uwzględnione w poz 11.

  • W pozycji 13 wykazuje się wartość sprzedanych towarów lub świadczonych usług na terytorium kraju, dla których zastosowana została stawka 0%.

  • W pozycji 14 powtarza się wartość ujętą już w pozycji 13 dotyczącą wyłącznie sprzedaży dla której zastosowanie ma stawka 0% w związku ze zwrotem VAT podróżnemu.

Pozycje 15, 17, 19 rozróżniają wartość netto sprzedanych towarów lub wykonanych usług według poszczególnych stawek VAT: 5%, 8% i 23%, a w pozycjach 16, 18, 20 należy wpisać wartość należnego podatku VAT od dokonanej sprzedaży lub wykonanej usługi według stawek podatku.

W pozycjach tych uwzględnia się również korekty dokonanej sprzedaży, które mają wpływ na rozliczenie podatku należnego.

Pozycje 21-22 dotyczą sprzedaży towarów dokonywanej na rzecz zagranicznych kontrahentów.

  • Pozycja 21 dotyczy wewnątrzwpólnotowej dostawy towarów. Czynni podatnicy VAT dokonujący dostawy towarów dla kontrahenta na terenie Unii Europejskiej, którzy są zarejestrowani dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, po spełnieniu dodatkowych warunków mogą zastosować dla tego typu transakcji preferencyjną stawkę 0%. Przy transakcjach WDT to nabywca ma obowiązek opodatkować zakup towaru.

  • Pozycja 22 dotyczy eksportu towarów. Przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz kontrahenta z krajów trzecich (spoza Unii Europejskiej) ma prawo do zastosowania stawki 0% jeżeli transakcja spełnia definicję eksportu towarów. Wykazuje zatem jedynie wartość sprzedaży w poz.22, bowiem w sytuacji spełnienia warunków podatek należny w tym przypadku nie wystąpi. W wydaniu majowym Sposób na VAT z 2015 roku szczegółowo omówiliśmy zasady rozliczania eksportu towarów.

Pozycje 23 i 24 wypełniają podatnicy, którzy w danym okresie rozliczeniowym dokonali wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W tym przypadku nabywca zobowiązany jest wykazać podatek należny równocześnie mając możliwość jego odliczenia (poz.44 i 45). WNT dla czynnego podatnika VAT jest transakcją neutralną ze względu na VAT.

Pozycje 25 i 26 wypełnia podatnik dokonujący importu towarów z kraju trzeciego według procedury uproszczonej (art.33a ustawy o VAT). Oznacza to, że podatnik jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT od dokonanego importu, i wykazania go w deklaracji.

Jeżeli WNT dotyczyło nabycia środków transportu dodatkowo wartość podatku należnego wykazanego w poz.24 (który należy wpłacić na rachunek urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art.103 ust.3 ustawy o VAT), wykazuje się także w poz.38.

Pozycja 27 i 28 wypełniają podatnicy dokonujący importu usług, czyli dokonujący zakupu usług od kontrahentów z zagranicy, jednak z wyjątkiem importu usług, wobec którego zastosowanie ma art.28b ustawy. Zgodnie z zasadami ogólnymi przy imporcie usług to nabywca jest zobowiązany do wykazania podatku VAT należnego. Jednocześnie ma prawo do jego odliczenia (w poz.45).

W pozycji 29 i 30 wykazuje się wyłącznie transakcje importu usług, dla których stosuje się art.28b ustawy o VAT i dotyczą transakcji z podatnikami innych krajów Unii Europejskiej.

Pozycja 31 dotyczy wykazywania transakcji dla których podatnikiem jest nabywca (art.17 ust.1 pkt 7 lub 8 ustawy o VAT). Poz.31 wypełnia dostawca, a poz.32 i 33, w której wykazuje się wartość podatku, wypełnia nabywca, gdyż to on jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT.

  • W pozycji 36 wykazuje się podatek należny od towarów i usług objętych spisem z natury na dzień likwidacji działalności.

  • W pozycji 37 wykazuje się kwotę do zwrotu przez podatnika (wcześniej przez niego odliczoną lub zwróconą mu kwotę z tytułu zakupu kas rejestrujących).

  • W pozycji 38 wykazuje się podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, wykazany w pozycji 24.

wersja 17. VAT-7:

W pozycji 39* wersji 17 należy wykazać łączna kwotę podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych, w stosunku do których obowiązek zapłaty podatku w organach celnych powstał w okresie, za który składana jest deklaracja.

*nowa pozycja deklaracji obowiązująca od 1 sierpnia 2016 roku

wersja 16. VAT-7:

  • W pozycji 39 (wersji 16) należy podsumować wykazane podstawy opodatkowania (poz.39 = 10+11+13+15+17+19+21+22+23+25+27+29+31+32+34).

  • Pozycja 40 (wersji 16) to suma podatku należnego (poz.40 = 16+18+20+24+26+28+30+33+35+36+37 –38).

W wersji 17 deklaracji:

 

Przykład 1

Polska spółka z o. o. „B” wykonała usługę na nieruchomości dla podmiotu z Niemiec w Niemczech i wystawiła fakturę bez VAT.

Usługa ta jest opodatkowana w miejscu położenia nieruchomości – w Niemczech i tam powstał obowiązek rozliczenia podatku VAT przez nabywcę usługi (firmę niemiecką). W konsekwencji usługa ta nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Opisanej usługi nie wykazuje się w informacji podsumowującej VAT-UE.

W deklaracji VAT „B” wykazuje tę usługę tylko w poz. 11.

Przykład 2

Firma „C” dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy sprzętu komputerowego na rzecz firmy z Włoch o wartości netto 2.000 zł i 11 lipca wystawiła fakturę dla nabywcy. Obowiązek podatkowy z tytułu transakcji z firmą z Włoch powstał 10 lipca tj. z chwilą wystawienia faktury. „C” rozlicza się miesięcznie. Zatem „C” wykazuje tę transakcję w deklaracji VAT-7 w poz.21: 2.000 zł oraz w informacji VAT-UE za lipiec w części C.

Przykład 3

Firma „D” w lipcu dokonała eksportu ulotek reklamowych do firmy ze Szwajcarii o wartości 4.000 zł. „D” wystawiła fakturę 11 lipca, a komunikat IE 599 otrzymała 1 sierpnia. Termin złożenia deklaracji za lipiec to 26 sierpnia. Zatem transakcję „D” wykazuje w deklaracji za lipiec w poz.22: 4.000 zł.

Przykład 4

Firma „E” w maju sprzedała sprzęt komputerowy firmie z Rosji o wartości 5.000 zł. „E” otrzymała komunikat IE 599 26 lipca. Zatem:

  • w deklaracji za czerwiec „E” ma obowiązek wykazania obrotu z tytułu opisanej transakcji ze stawką krajową, czyli w poz. 19 wykazuje kwotę 5.000 zł, w poz. 20: 1.150 zł,

  • w deklaracji za lipiec „E” może zmniejszyć obrót ze stawką krajową i wykazać obrót z tytułu eksportu towaru z zastosowaniem stawki 0%, czyli:

    •  w poz.19 wykazuje kwotę: - 5.000 zł, w poz.20: - 1.150 zł

    •  w poz.22: 5.000 zł.

Przykład 5

Firma „F” w maju wykonała usługę wyceny nieruchomości w Niemczech. W tym przypadku usługa ta w oparciu o przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu w kraju. Jednak „F” ma obowiązek wykazać tę transakcję w deklaracji VAT w poz.11 („F” musi także pamiętać o wystawieniu faktury stwierdzającej wykonanie usługi, dla której podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca usługi, a zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem na fakturze umieścić adnotację „odwrotne obciążenie” -art.106e pkt 18 ustawy o VAT).

Część D. Rozliczenie podatku naliczonego

 tej części wykazywane są kwoty podatku naliczonego od zakupów, czyli podatku, który pomniejsza zobowiązanie wykazane w części C.

D.1. Przeniesienia

wersja 16. VAT-7:

  • W pozycji 41 (wersji 16) wykazuje się kwotę nadwyżki z poprzedniej deklaracji, czyli nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, tzw. kwotę nadpłaconego podatku do przeniesienia na kolejny okres rozliczeniowy (przepisuje się kwotę z poz.59 z deklaracji złożonej za poprzedni okres rozliczeniowy).

W wersji 17 deklaracji:

 

D.2. Nabycie towarów i usług

W tej części deklaracji wykazuje się wartość towarów i usług oraz kwotę podatku naliczonego (z uwzględnieniem korekt) w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego lub zwrot podatku naliczonego

  • W pozycji 42 i 43 (wersji 16) wykazuje się wartość zakupionych w danym okresie rozliczeniowym środków trwałych oraz podatek naliczony od tych zakupów.

  • W pozycji 44 i 45 (wersji 16) wykazuje się wszelkie inne nabyte towary i usługi oraz podatek do odliczenia od tych nabyć.

W wersji 17:

PAMIĘTAJ: Odliczenie VAT przysługuje jedynie w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art.86 ust.1 ustawy o VAT).

Przykład 6

Podatnik „G” nabył 10 lipca paliwo za 250 zł brutto i otrzymał fakturę z kwotą 203,20 zł netto oraz 46,80 zł podatku VAT. „G” może odliczyć z faktury wyłącznie 50% kwoty VAT, czyli 23,40 zł.

W deklaracji VAT w poz.43 (w wersji 17 poz.44) „G” wpisuje 23 zł (zaokrąglenie do pełnych złotych), a w poz.42 (w wersji 17 poz.43) wpisuje 102 zł (50% z 203,20 = 101,60).

Podatnik wykazuje tylko taką wartość netto nabytych towarów i usług w jakiej przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego lub zwrot podatku naliczonego.

Przykład 7

H” 2 czerwca otrzymała od firmy „X” zamówienie na dostawę sprzętu komputerowego o wartości netto 20.000 zł, podatek VAT wg stawki 23% 4.600 zł. W dniu zamówienia „X” odebrała sprzęt, który stanowi dla firmy środek trwały. „H” wystawiła i wydała fakturę 2 lipca. Obowiązek podatkowy powstał 2 czerwca, gdyż w tym dniu dokonano dostawy towaru.

H” wykazuje sprzedaż w deklaracji VAT za czerwiec w poz.19: 20.000, w poz.20: 4.600

X” wykazuje zakup w deklaracji VAT za lipiec w poz.42 (w wersji 17 poz.43): 20.000, w poz.43 (w wersji 17 poz.44): 4.600

Przykład 8

Firma „I” 2 czerwca otrzymała od firmy „V” zamówienie na sadzonki drzew i w tym dniu wystawiła i wydała fakturę na kwotę netto 1.000 zł, VAT wg stawki 8% 80 zł. Kontrahent odebrał sadzonki 3 lipca. Obowiązek podatkowy powstał 3 lipca, tj. w dniu wydania towaru.

I” wykazuje sprzedaż w deklaracji VAT za lipiec: w poz.17: 1.000, w poz.18: 80

V” wykazuje zakup w deklaracji VAT za lipiec w poz.44 (w wersji 17 poz.45): 1.000, w poz.45 (w wersji 17 poz.46): 80

Przykład 9

Podatnik VAT „J” sprzedał odpady szklane podatnikowi „H”. Wartość sprzedaży wyniosła 12.000 zł. Sprzedaż opodatkowana jest na zasadzie odwrotnego obciążenia (w wydaniu kwietniowym Sposób na VAT z 2014 roku przedstawiliśmy Państwu pojęcie  mechanizmu odwrotnego obciążenia, w jakich rodzajach transakcji jest stosowany oraz wyjaśniliśmy jakie obowiązki spoczywają po stronie sprzedawcy i nabywcy w sytuacji stosowania tej metody).

„J” wystawia fakturę bez stawki i kwoty podatku oraz zamieszcza na niej adnotację „odwrotne obciążenie”. W deklaracji VAT-7 „J” wykazuje w poz. 31: 12.000

H” powinien ująć ww. transakcję w deklaracji VAT-7:

- wartość netto i podatek należny w poz.34 i 35;

- wartość netto w poz.44(w wersji 17 poz.45) i podatek naliczony w poz.45 (w wersji 17 poz.46).

Poniżej przedstawimy Państwu przykłady transakcji z kontrahentami zagranicznymi i sposób ich rozliczenia w deklaracji zarówno po stronie sprzedawcy jak i nabywcy.

Przykład 10

Spółka „K” importuje towary z Rosji i uzyskała zgodę na stosowanie procedury uproszczonej. 15 lipca 20016 roku towar został dopuszczony do obrotu. Obowiązek podatkowy powstał w tym dniu.

Zatem podatek należny i naliczony rozlicza w deklaracji za lipiec w poz.25 i 26.

W takim przypadku kwota podatku należnego z tytułu importu towarów jest jednocześnie kwotą podatku naliczonego (art.86 ust.2 pkt 2 lit.b ustawy o VAT), a można go odliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Oznacza to, że „K” może rozliczyć VAT należny i naliczony w tej samej deklaracji za lipiec (poz.42 i 43 lub 44 i 45, w wersji 17 poz.43 i 44 lub 45 i 46).

Przykład 11

Firma „L” w maju dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (nie są one środkami trwałymi) od kontrahenta z Czech o wartości 5.000 zł. Kontrahent czeski wystawił fakturę 20 maja, ale „L” otrzymała fakturę dopiero 1 sierpnia. „L” wykazuje transakcję w deklaracji za maj w poz. 23: 5.000 zł, w poz.24: 1.150 zł oraz w poz.44 (w wersji 17 poz.45): 5.000 zł, w poz.45 (w wersji 17 poz.46): 1.150 zł, a także w informacji VAT-UE za maj w części D.

Przykład 12

Firma „M” w dniu 1 czerwca 2016 roku dokonała importu towarów zaliczanych do środków trwałych o wartości 5.000 zł od kontrahenta z Rosji stosując pojedyncze pozwolenie na zastosowanie zgłoszenia uproszczonego. Dokument celny „M” otrzymała 1 lipca. „M” rozlicza transakcję:

- składając deklarację importową VAT-IM i płaci podatek do urzędu celnego w wysokości 1.150 zł (w terminie 10 dni licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych),

- dokonując odliczenia podatku naliczonego w deklaracji podatkowej VAT za lipiec wykazując w poz.42 (w wersji 17 poz.43): 5.000 zł, w poz. 43 (w wersji 17 poz.44): 1.150 zł

Przykład 13

Firma „N” 7 lipca 2016 roku dokonała importu towarów (nie są środkami trwałymi) o wartości 6.000 zł od kontrahenta z USA w ramach procedury uproszczonej. „N” rozlicza transakcję w deklaracji VAT wykazując zarówno VAT należny, jak i naliczony tj.:

  • w poz. 25: 6.000, w poz.26: 1.380 zł

  • w poz. 44 (w wersji 17 poz.45): 6.000, w poz.45 (w wersji 17 poz.46): 1.380 zł

D.3. Podatek naliczony - do odliczenia

  • W pozycji 46 – 48 (wersji 16) wykazuje się samą wartość korekty podatku naliczonego. Mogą tu pojawić się kwoty ze znakiem „minus”.

  • W pozycji 49 (wersji 16) sumuje się wartości z poz.41, 43, 45, 46, 47 i 48.

W wersji 17:

 

  • W pozycji 47 – 50* wykazuje się samą wartość korekty podatku naliczonego. Mogą tu pojawić się kwoty ze znakiem „minus”.

  • W pozycji 51 sumuje się wartości z poz.42, 44, 46, 48, 49 i 50.

*poz.50 obowiązuje od 1 sierpnia

Część E. Obliczenie wysokości zobowiązania podatkowego lub kwoty zwrotu

Część E jest podsumowaniem wartości zobowiązania podatkowego lub zwrotu podatku.

  • W pozycji 50 i 53(wersji 16) wykazuje się odliczenia związane z zakupem kasy fiskalnej w następujący sposób:

    • w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku należnego nad naliczonym: w poz. 50 wpisuje się kwotę wydatkowaną na zakup kas rejestrujących, w części przysługującej do odliczenia w danym okresie rozliczeniowym, do wysokości tej nadwyżki,

    • w przypadku gdy kwota podatku naliczonego jest większa lub równa kwocie podatku należnego w danym okresie rozliczeniowym: w poz.53 wpisuje się kwotę przysługującego w tym okresie podatnikowi zwrotu z tytułu zakupu kas rejestrujących.

  • W pozycji 51 (wersji 16)- wykazuje się kwotę podatku objętą zaniechaniem poboru na podstawie art.22 Ordynacji podatkowej do wysokości nadwyżki podatku należnego nad naliczonym pomniejszonej o kwotę z poz. 50.

  • W pozycji 52 (wersji 16) wylicza się kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego.

Jeżeli pozycji 40 i 49 > 0, wówczas: pozycja 52 = 40 - 49 – 50 - 51. W przeciwnym wypadku należy wpisać 0.

Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym u podatnika nastąpiła nadwyżka podatku naliczonego wykazana w poz. 54, przysługuje mu prawo do ubiegania się o zwrot tej nadwyżki i wówczas wypełnia poz.55 oraz odpowiednio jedną z poz. 56, 57 lub 58 dot. terminu zwrotu.

Podatnik nie ma jednak obowiązku ubiegania się o zwrot nadwyżki np. w stosunku do części kwoty może zażądać zwrotu, a część przenieść na kolejne okresy wypełniając wówczas poz. 55 i poz. 59 lub w całości przenieść nadwyżkę wypełniając poz. 59.

W wersji 17 deklaracji rozliczenie części E wygląda następująco:

 

Część F. Informacje dodatkowe

Jeżeli podatnik:

  • świadczył usługi turystyki przy świadczeniu których nabywał towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art.119) - zaznacza kwadrat w poz.60 (wersja 16)

  • dokonywał dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez niego w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, w stosunku do których zastosowano szczególną procedurę polegającą na opodatkowaniu marży (art.120 ust.4 lub 5) - zaznacza kwadrat w poz. 61 (wersja 16)

  • dokonywał czynności polegających na dostawie, wewnątrzwspólnotowym nabyciu i imporcie złota inwestycyjnego, zwolnionych od podatku zgodnie z art.122 ust.1 ustawy, lub będąc agentem działającym w imieniu i na rzecz innych osób, pośredniczył w dostawie takiego złota dla swojego zleceniodawcy, zgodnie z art.122 ust. 2 ustawy - zaznacza kwadrat w poz.62 (wersja 16)

  • będąc drugim w kolejności podatnikiem, dokonał transakcji trójstronnej przy zastosowaniu procedury uproszczonej (art.136 ustawy o VAT) - zaznacza kwadrat w poz.63 (wersja 16)

W pozycji 64 (wersja 16) zaznacza się „tak”, jeżeli podatnik w okresie rozliczeniowym dokonał zwiększenia podatku naliczonego na podstawie art.89b ust. 4 ustawy o VAT, w związku z uregulowaniem należności, której nie uregulowanie skutkowało zmniejszeniem odliczonej kwoty podatku w rozliczeniu za wcześniejsze okresy rozliczeniowe.

W wersji 17 deklaracji:

 

  

Część G. Informacja o załącznikach do deklaracji

  • Pozycję 65 i 66 (wersji 16) wypełnia się tylko w przypadku zadeklarowania kwoty do zwrotu w poz. 55.

  • W pozycji 65należy zaznaczyć kwadrat nr 1 „tak”, jeżeli podatnik składa wniosek o zwrot podatku lub różnicy podatku:

    • 1) gdy dokonywał dostawy towarów lub świadczył usługi poza terytorium kraju i nie dokonywał sprzedaży opodatkowanej,

    • 2) gdy nie dokonywał w okresie rozliczeniowym czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz czynności, o których mowa w art.86 ust.8 pkt 1 ustawy,

    • 3) gdy dokonywał nabycia (importu) towarów lub usług finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej,

    • 4) w innych przypadkach niż wymienione w pkt 1–3, jeżeli wniosek o zwrot składany jest zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług wraz z deklaracją podatkową, a kwota wnioskowanego zwrotu stanowi kwotę podatku naliczonego lub kwotę różnicy podatku, wynikającą z tej deklaracji, w przeciwnym wypadku należy zaznaczyć kwadrat nr 2 „nie”.

  • W pozycji 66 należy zaznaczyć kwadrat nr 1 „tak”, jeżeli podatnik składa wniosek o przyspieszenie terminu zwrotu podatku, w przeciwnym wypadku należy zaznaczyć kwadrat nr 2 „nie”.

  • W pozycji 67 należy zaznaczyć kwadrat nr 1 „tak”, jeżeli podatnik składa zawiadomienie o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD), o którym mowa w art.89a ust.5 ustawy (z tytułu wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona), w przeciwnym wypadku należy zaznaczyć kwadrat nr 2 „nie”.

  • W pozycji 68 w przypadku zaznaczenia w poz. 67 kwadratu nr 1 „tak” należy podać liczbę załączników VAT-ZD.

W wersji 17:

 

Część H. Podpis podatnika lub osoby reprezentującej

Deklarację należy podpisać, niepodpisana deklaracja nie jest ważna. Prosimy także pamiętać o możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K elektronicznie. Ministerstwo Finansów przygotowało instrukcję użytkownika interaktywnych formularzy deklaracji i podań składanych od roku 2016 opatrywanych bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (dane autoryzujące). Instrukcja znajduje się w naszym serwisie w dziale ROZLICZENIA VAT.

PAMIĘTAJ: Podatnicy, o których mowa w art.15 ustawy o VAT, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, na mocy art.100 ust.1 ustawy o VAT, są obowiązani składać informacje podsumowujące VAT-UE (zbiorcze informacje) w przypadku dokonania:

  1. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów w rozumieniu art.13 ust. 1 i 3, do których ma zastosowanie art.42 ust. 1, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

  2. wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, o których mowa w art.9 ust.1 lub art.11 ust.1, od podatników podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

  3. dostaw towarów zgodnie z art.136 ust.1 lub 2, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej,

  4. usług, do których stosuje się art.28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca.

Informacje podsumowujące mają obowiązek składać także osoby prawne niebędące podatnikami w rozumieniu art.15, zarejestrowane jako podatnicy VAT UE w zakresie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów, o których mowa w art.9 ust. 1. Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w w/w punktach od 1 do 4, z zastrzeże-niem ust. 4, 6 i 7 (art.100 ust.3 ustawy o VAT).

Na mocy art.100 ust.4 ustawy o VAT, informacje podsumowujące mogą być składane za okresy kwartalne w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, w przypadku gdy dotyczą one:

1) transakcji, o których mowa w ust.1 pkt 1 i 3, jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku od wartości dodanej, nie przekracza w danym kwartale i w żadnym z czterech poprzednich kwartałów kwoty 250.000 zł;

2) transakcji, o których mowa w ust.1 pkt 2, jeżeli całkowita wartość tych transakcji, bez podatku, nie przekracza w danym kwartale 50.000 zł;

3) transakcji, o których mowa w ust.1 pkt 4.

Informacje podsumowujące składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej składa się do 25 dnia miesiąca następującego po okresie, o którym mowa w ust.3-6 (art.100 ust.7 ustawy o VAT).

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 99 ust.1-3, art.100 ust.1 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, rozporządzenie Ministra Finansów z 18 czerwca 2015 roku w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług.