Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

May 25, 2018

Zastosowanie ulgi na złe długi w stosunku do restrukturyzowanego podmiotu

0 1173

Ulgi na złe długi nie można zastosować w odniesieniu do dłużnika, który na dzień poprzedzający złożenie deklaracji w której dokonuje się korekty podatkowej znajduje się w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 26 kwietnia 2018 roku nr 0112-KDIL1-1.4012.115.2018.2.MR

Sytuacja Podatnika

W roku 2015 Wnioskodawca wykonywał roboty ziemne dla Sp. z o.o. z siedzibą w A. Za część faktur Wnioskodawca nie otrzymał wynagrodzenia. Dnia 18/10/2016 Sąd Rejonowy zatwierdził układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym, przez co Wnioskodawca został pozbawiony 40% należności, a resztę czyli 60% należności, zostało rozłożonych na 60 równych miesięcznych rat. Od terminów płatności do dziś upłynęło więcej niż 150 dni, również biorąc pod uwagę datę 18 października 2016 r. (postanowienie sądu o zatwierdzeniu układu) także upłynęło więcej niż 150 dni. Na dzień poprzedzający złożenie deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie wierzytelności, których dotyczy przedstawione we wniosku pytanie Wnioskodawca i dłużnik będą zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT, Dłużnik będzie w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne.

Czy Wnioskodawca może ubiegać się o zwrot VAT-u za niezapłacone faktury, a objęte restrukturyzacją dłużnika?

Stanowisko Dyrektora

Zasady rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności, określanej często jako tzw. ulga na złe długi, zostały określone w przepisach art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Przepis ust. 1, na podstawie art. 89a ust. 2 ustawy, stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

  1. dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

  2. (uchylony)

  3. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, o której mowa w ust. 1:

    1. wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

    2. dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

  4. (uchylony),

  5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;

  6. (uchylony).

Jednym z warunków umożliwiających wierzycielowi skorzystanie z ulgi na złe długi jest ten, aby na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty, dłużnik nie był w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy należy stwierdzić, że – jak wskazał Wnioskodawca – dłużnik na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty na podstawie art. 89a ust. 1 ustawy, będzie w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne, zatem nie zostanie spełniona wynikająca z przepisu art. 89a ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy, jedna z przesłanek warunkujących możliwość dokonania przez Wnioskodawcę obniżenia podatku należnego w trybie przewidzianym w art. 89a ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym, w odniesieniu do nieuregulowanych wierzytelności wskazanych we wniosku, w wysokości 40% należności, Wnioskodawca nie jest uprawniony do korekty podstawy opodatkowania i kwoty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy.

Podstawa prawna: art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.