Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

June 18, 2013

Zastosowanie zwolnienia z podatku VAT usług monitoringu aktywności osób chorych i starszych

0 988

Spółka, świadcząc usługi monitorowania aktywności osób starszych oraz przewlekle chorych z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych, nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 11 kwietnia 2013 roku nr IPPP1/443-128/13-2/PR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka oferująca usługi z zakresu opieki nad osobami starszymi oraz przewlekle chorymi. Opieka ta jest realizowana w kilku formach - lokalizatora GPS, telefonu wraz z lokalizatorem oraz monitoringiem upadków, polegającego na wykrywaniu potencjalnego upadku podopiecznego i poinformowaniu o tym upadku funkcjonujące całą dobę centrum monitoringu, które w razie potrzeby powiadamia pogotowie ratunkowe lub rodzinę podopiecznego. Telefon jest również wyposażony w przycisk alarmowy, którego naciśnięcie skutkuje automatycznym powiadomieniem centrum monitoringu o sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu podopiecznego. Wbudowany w telefon lokalizator pozwala na ustalenie miejsca upadku lub naciśnięcia przycisku alarmowego i tym samym przekazanie tego miejsca pogotowiu lub rodzinie. Ta forma usługi przeznaczona jest dla osób starszych, z zaburzeniami rytmu serca oraz chorym na cukrzycę i inne choroby przewlekłe, którym grozi nagłe zasłabnięcie podczas codziennych czynności. Telefon swoje funkcje lokalizacyjne oraz alarmowe spełnia zarówno w miejscu zamieszkania, jak i poza nim.

Ponadto Spółka świadczy również usługi w zakresie opieki domowej polegające na monitorowaniu aktywności podopiecznego w miejscu jej zamieszkania. Do monitoringu wykorzystuje się szereg bezprzewodowych czujników montowanych w domu podopiecznego. Czujniki monitorują takie zdarzenia jak upadek, długotrwały bezruch, naciśnięcie przycisku alarmowego czy inne zdarzenia mogące świadczyć o bezpośrednim zagrożeniu dla życia czy zdrowia podopiecznego. Sygnały z czujników przesyłane są do centrum monitoringu, które podejmuje decyzję o powiadomieniu służb ratunkowych lub też rodziny podopiecznego.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT do świadczonych usług monitorowania aktywności osób przewlekle chorych oraz starszych z wykorzystaniem narzędzi teleinformatycznych w postaci telefonu wraz lokalizatorem oraz bezprzewodowych czujników zainstalowanych w domu podopiecznych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z obowiązującym art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub osobami w podeszłym wieku, świadczone w miejscu ich zamieszkania przez podmioty inne niż wymienione w pkt 22, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Jednocześnie ustawa o podatku od towarów i usług oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia „opieka”. Zatem przy dokonywaniu interpretacji ww. przepisu art. 43 ust. 1 pkt 23, należy posłużyć się wykładnią literalną odwołując się do językowego znaczenia tego wyrazu. Zgodnie z definicją zawartą we „Współczesnym słowniku języka polskiego” (Wydawnictwo Langenscheidt, Warszawa 2007 r. tom II str. 1119), „opieka” oznacza „troskliwe zajmowanie się kimś, dbanie o kogoś, zaspokajanie czyichś potrzeb; strzeżenie, pilnowanie kogoś lub czegoś; dozór, piecza, kuratela (…)”.

Zatem dokonując analizy opisu sprawy, w której Spółka świadczy usługi opieki nad osobami starszymi oraz przewlekle chorymi z wykorzystaniem telefonu wraz z lokalizatorem oraz monitoringiem upadków polegającego na wykrywaniu potencjalnego upadku podopiecznego i poinformowaniu o tym upadku funkcjonujące całą dobę centrum monitoringu oraz usługi w zakresie opieki domowej polegające na monitorowaniu aktywności podopiecznego z wykorzystaniem szeregu bezprzewodowych czujników montowanych w domu podopiecznego, ale cały czas bez bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub w podeszłym wieku, organ podatkowy stwierdził, że nie zachodzą przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.

Bowiem w analizowanej sprawie nie została spełniona pierwsza przesłanka, tj. Spółka nie świadczy usług opieki, polegającej na zajmowaniu, troszczeniu się, pilnowaniu, tylko jak sama wskazuje są to usługi monitoringu aktywności podopiecznych przy wykorzystaniu technologii teleinformatycznych (telefonu wraz z lokalizatorem lub bezprzewodowych czujników). Po drugie zaś warunkiem koniecznym do zwolnienia jest świadczenie usługi w miejscu zamieszkania osoby przewlekle chorej czy w podeszłym wieku, a takiego elementu w opisanej sprawie nie ma. Jeszcze raz należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie ma żadnego bezpośredniego kontaktu z podopiecznymi.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.