Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

May 2, 2014

Zaświadczenie ze stacji diagnostycznej a odliczenie VAT od paliwa

0 1599

W prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodu ciężarowego o masie całkowitej do 3,5 tony samochód ma homologację. Po wyroku ETS odliczałam w całości VAT od zakupionego paliwa. W 2011 roku nie zrobiliśmy badania technicznego pojazdu i nie mamy zaświadczenia ze stacji diagnostycznej, że spełnia on warunki pozwalające na odliczanie podatku VAT od kupowanego paliwa. Czy uzyskane teraz zaświadczenie daje nam prawo po 1 kwietnia 2014 roku do odliczania w 100% podatku od paliwa? Czy takie zaświadczenie będzie „podkładką” za 2011 rok, czy należy dokonać korekty odliczeń VAT?

ODPOWIEDŹ

Obecnie uzyskane zaświadczenie ze stacji diagnostycznej nie stanowi podstawy do odliczenia VAT od paliwa za 2011 rok. W związku z czym należy dokonać korekt deklaracji. Aby po 1 kwietnia 2014 roku móc odliczać podatek naliczony w pełnej wysokości z tytułu zakupu paliwa do tego pojazdu należy spełnić określone warunki.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 4 w zw. z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów usług oraz ustawy o transporcie drogowym w okresie od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2012 roku (przedłużone do końca 2013 roku) został wprowadzony zakaz odliczania podatku naliczonego od zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Opisane powyżej ograniczenie zgodnie z art. 3 ust. 2 i 3 w/w ustawy zmieniającej nie dotyczyło wymienionych w art. 3 ust. 2 typów pojazdów, w przypadku, gdy określone dla tych pojazdów wymagania były stwierdzone na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez tę stację, a także, gdy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu widniała właściwa adnotacja o spełnieniu tych wymagań.

Z powyższego wynika, że prawo do odliczenia VAT od zakupu paliwa przysługiwało w tym okresie jedynie tym podatnikom, których samochody spełniały określone wymagania co zostało stwierdzone na podstawie w/w dodatkowego badania technicznego. Brak zatem w 2011 roku stosownego zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów w zakresie warunków uznania samochodu za uprawniający do pełnego odliczenia VAT spowodowało, że nie mieliście Państwo prawa do odliczania VAT od nabywanego paliwa w tym okresie. W rezultacie należy dokonać w tym zakresie korekt odliczonego podatku naliczonego poprzez złożenie za te okresy deklaracji korygujących.

Z kolei, od 1 stycznia do 31 marca 2014 roku w przypadku nabycia samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony zgodnie z art.88a ustawy podatnicy nie mieli również prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.

Ograniczenia te nie miały jednak zastosowania m. in. do pojazdów samochodowych, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosiła:

a) 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 425 kg,

b) 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 493 kg,

c) 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest równa lub większa niż 500 kg (art.86a ust.2 pkt 6 ustawy o VAT), o ile dopuszczalna ładowność i ilość miejsc potwierdzona była w dowodzie rejestracyjnym samochodu i była wsparta danymi z homologacji.

Zatem, w takiej sytuacji w okresie od 01 stycznia do 31 marca 2014 roku, przy spełnieniu powyższych warunków przysługiwało Państwu pełne prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia paliwa do takiego samochodu, służącego sprzedaży opodatkowanej.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 kwietnia 2014 roku przepisami w tym zakresie (wprowadzonymi ustawą z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) co do zasady wprowadzono ograniczenie w odliczaniu VAT od wydatków (w tym również paliwa) związanych z pojazdami samochodowymi (tj. pojazdami w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) do 50 %. Ograniczenie to nie dotyczy jednak m.in. pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (w tym również osobowych).

Z kolei pojazdy samochodowe uznawane są za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej w przypadku, gdy:

  • konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą bądź też powoduje że ich użycie do celów innych jest nieistotne (do grupy tej należą pojazdy samochodowe inne niż osobowe wymienione w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 dla których spełnienie wymagań technicznych stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, a także dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań-art. 86a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, a także pojazdy specjalne wymienione w pkt 3 tego artykułu) oraz

  • sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Dodatkowe badanie techniczne samochodów, o których mowa w punkcie 1, potwierdzające spełnienie określonych w przepisach wymagań dla tego pojazdu, zgodnie z ar. 9 ust. 1 ustawy zmieniającej powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy licząc od dnia 1 kwietnia 2014 roku. Uzyskanie obecnie zaświadczenia w terminie uprawni Państwa do odliczenia w pełnej wysokości VAT od paliwa od dnia 1 kwietnia 2014 roku, nie daje ono natomiast prawa do odliczanego w roku 2011 roku paliwa, a zatem dokonane wówczas odliczenie wymaga dokonania korekt deklaracji za te okresy.

Należy także zauważyć, że z uwagi na zmianę katalogu pojazdów, w stosunku do których spełnienie warunków technicznych było dokonywane na podstawie dodatkowego badania technicznego, zaświadczenia w tym zakresie wydane do dnia 31 marca 2014 roku tracą swoją moc. Jedynym wyjątkiem są samochody z jednym rzędem siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozów ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van. Dla takich pojazdów zaświadczenia wydane przed 1 kwietnia 2014 roku zachowują ważność.

Emilia Wach