Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

September 3, 2017

Zawiadomienie urzędu skarbowego w związku z likwidacją gimnazjów

0 1097

Jakie obowiązki spoczywają na Gminie - centralizacja rozliczania podatku VAT - po wprowadzeniu reformy oświaty od 1 września 2017 roku? Większość szkół w związku z likwidacją gimnazjów zmieni swą nazwę lub zostanie zlikwidowana. Czy w związku z powyższym Gmina ma obowiązek zawiadomić urząd skarbowy?  

ODPOWIEDŹ

Przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową powoduje, że dotychczasowy NIP nadany dla gimnazjum wygasa z powodu jego likwidacji, dlatego też gmina, zdaniem Redakcji, powinna wystąpić do właściwego urzędu skarbowego o nadanie nowego numeru NIP na formularzu NIP-2 dla nowo powstałego podmiotu.

UZASADNIENIE

Z dniem 1 września 2017 roku zacznie obowiązywać reforma oświaty, według której dojdzie do likwidacji gimnazjów a w zamian za nie zostanie przywrócony system ośmioklasowy. Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w, obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami. Ponadto obowiązkowi  ewidencyjnemu  podlegają również inne  podmioty, jeżeli z odrębnych ustaw wynika, że są podatnikami oraz płatnikami podatków, płatnikami składek ubezpieczeniowych. Dla tych podmiotów identyfikatorem jest PESEL lub numer NIP.

Nadanie numeru identyfikacji podatkowej reguluje art. 5 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, podatnicy są obowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Nie dotyczy to podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i  usług. Podatnicy podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego, podatnicy z wyjątkiem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, oraz płatnicy podatków, a także płatnicy składek ubezpieczeniowych, niepodlegający obowiązkowi ewidencyjnemu jako podatnicy ani jako płatnicy podatków mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym poprzez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że dotychczasowe gimnazjum będzie zlikwidowane i powstanie nowa szkoła podstawowa. Gmina powinna zatem wystąpić o nadanie nowego NIP dla tej szkoły, która zostanie utworzona. Co do zasady, NIP nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem :

  1. przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w  jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w  jednoosobową spółkę gminy;

  2. przekształcenia spółki cywilnej w  spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową;

  3. przekształcenia stowarzyszenia zwykłego w  stowarzyszenie.

W opisanej sytuacji nadany gimnazjum NIP w związku z przekształceniem szkoły wygasa (nie przechodzi na nowo utworzony podmiot). Niestety, z regulacji dotyczących reformy oświaty oraz odrębnych przepisów nie wynika, jak nowo powstałe szkoły powinny się zachować. Zdaniem Redakcji dla nowo powstałej szkoły Gmina powinna wystąpić do organu podatkowego o nadanie nowego NIP.

Ewa Kot

Podstawa prawna: art.2 ust.1-4, art.3 ust.1, art.5, art.6 ust.1, art.9 ust.1, art.12 ust.1 ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.