Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU

February 28, 2013

Zawieszenie działalności a obowiązek korekty odliczonego VAT

0 1567

Przy zakupie środka trwałego (nowy podnośnik + kabina do malowania samochodów) odliczono VAT. Nowo zakupiony środek trwały był używany przez okres 1,5 roku, po czym działalność została zawieszona na okres 2 lat. Po tym czasie działalność odwieszono i prowadzono przez 3 m-ce, po czym ponownie zawieszono na okres roku. Czy w związku z zawieszeniem działalności należy korygować odliczony VAT? Jeśli tak to w jakiej wysokości?

ODPOWIEDŹ

Nie mają Państwo obowiązku korygowania odliczonego VAT, jeśli środek trwały był w całości wykorzystywany w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.  

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust.1 i ust.2 pkt 1 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi co do zasady suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Podstawowym warunkiem korzystania przez podatników z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach towarów i usług jest zatem ich związek z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem.

Dla oceny istnienia prawa do odliczenia najważniejszy jest zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Związek ten może mieć charakter bezpośredni (nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy), może mieć też charakter pośredni (nabywane towary i usługi nie przyczyniają się bezpośrednio do uzyskania obrotu, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczyniają się do generowania obrotu).

Z zadanego pytania wynika, że odliczyli Państwo VAT w całości przy zakupie środka trwałego, a zatem przyjmujemy, że wykonują Państwo działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, a podnośnik z kabiną były wykorzystywane właśnie w działalności opodatkowanej. A skoro wykonują Państwo działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, to zgodnie z podstawowym warunkiem zawartym w cytowanym powyżej art.86 ust.1 ustawy o VAT w momencie zakupu opisanego środka trwałego mieli Państwo prawo do odliczenia VAT naliczonego. Zawieszenie działalności gospodarczej nie jest powodem, dla którego należy skorygować odliczony przez Państwa podatek. Zakładając, że środek trwały nie jest w okresie zawieszenia działalności wykorzystywany do celów innych niż prowadzona działalność gospodarcza, zawieszenie to nie powoduje bowiem zmiany przeznaczenia środka trwałego, a zatem nie powoduje zmiany prawa do odliczenia naliczonego podatku.

W interpretacji indywidualnej z 7 grudnia 2009 roku Nr IBPP2/443-764/09/PH Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w odniesieniu do zakupu środka trwałego dokonanego w czasie zawieszenia działalności wskazał, że ”Zarówno zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, jak i brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego, nie stanowi okoliczności uniemożliwiającej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej.”

W omawianym przypadku należy zwrócić uwagę na przepis art.14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którym w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorcy mają prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, a także mają obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca ma również prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie, ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa, ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej, może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. Jednak w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art.99 ust.7a-7b ustawy o VAT, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji miesięcznych bądź kwartalnych za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Zwolnienie to nie dotyczy podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary – w zakresie których są podatnikiem, okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego (zawieszając działalność np. z dniem 2 lutego 2013 roku, za luty mamy obowiązek złożyć w marcu deklarację VAT-7 albo w kwietniu VAT-7K), okresów rozliczeniowych, za które podatnik jest obowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które jest obowiązany dokonać korekty podatku naliczonego (np. z tytułu importu usługi, sprzedaży środka trwałego).

Podsumowując, stwierdzić należy, że jeżeli zakupiony przez Państwa środek trwały był wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, nie muszą Państwo dokonywać korekty odliczonego VAT.

PAMIĘTAJ: Jeśli zamierzasz przeznaczyć dane towary lub usługi w całości na cele działalności opodatkowanej, to jesteś uprawniony do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów i usług (choćby przed zrealizowaniem prawa do odliczenia, towary bądź usługi nie zostały jeszcze spożytkowane na cele działalności opodatkowanej). Natomiast w przypadku gdy towary i usługi tylko częściowo służą do wykonywania czynności opodatkowanych, prawo do odliczenia przysługuje tylko w tej części.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy