Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95) , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

September 9, 2011

Zbiorcza akceptacja faktur wystawianych przez nabywcę

0 999

Akceptacja faktury wystawianej przez nabywcę w imieniu dostawcy może być dokonywana poprzez złożenie przez pracownika Spółki, upoważnionego w tym zakresie przez dostawcę, podpisu na zbiorczym miesięcznym zestawieniu faktur wystawionych przez Spółkę w imieniu dostawcy.

Takie stanowisko zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 21 kwietnia 2011 roku o sygnaturze III SA/Wa 2494/10.

Sytuacja podatnika

Spółka dokonuje nabyć paliw, olejów silnikowych, kosmetyków samochodowych, artykułów spożywczych etc. Dostawcami powyższych towarów są krajowe podmioty gospodarcze, zarejestrowane dla celów podatku od towarów i usług. Spółka zawiera z dostawcami umowy upoważniające ją do wystawiania faktur w ich imieniu, w trybie §6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (tzw. „rozporządzenia fakturowego”). W celu usprawnienia obiegu dokumentów Spółka planuje zawarcie w powyższych umowach zapisów zakładających, iż akceptacja faktur wystawianych przez Spółkę w imieniu dostawcy dokonywana będzie przez pracownika Spółki, poprzez złożenie przez niego podpisu pod zbiorczym miesięcznym zestawieniem faktur wystawionych przez Spółkę w imieniu dostawcy w danym okresie, na podstawie pełnomocnictwa udzielonego jej w tym zakresie przez dostawcę.

W związku z powyższym Spółka zadała następujące pytania:

• Czy akceptacja faktury, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 2 b) rozporządzenia fakturowego może być dokonywana poprzez złożenie przez pracownika Spółki, upoważnionego w tym zakresie przez dostawcę, podpisu na zbiorczym miesięcznym zestawieniu faktur wystawionych przez Spółkę w imieniu dostawcy?

• Czy faktury VAT zaakceptowane w sposób opisany we wniosku będą uprawniały Spółkę do odliczenia podatku naliczonego na nich wskazanego w rozliczeniu za okres podpisania zestawienia przez pracownika Spółki lub za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych?

Uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

W przepisie §6 ust.2 pkt 2 lit.b rozporządzenia fakturowego mowa jest o obowiązku przedstawienia przez podatnika dokonującego nabycia towarów i usług drugiej stronie umowy oryginału i kopii faktury w celu akceptacji. Wskazana została forma w jakiej następuje akceptacja faktury, tj. poprzez podpis, ale nie wskazano gdzie ten podpis powinien być złożony. Zdaniem Sądu, ze zderzenia dwóch określonych przepisem czynności, tj. przedłożenia faktury i jej akceptacji nie należy wywodzić dodatkowych, niezapisanych warunków ważności, czy też skuteczności akceptacji. Inaczej mówiąc, z samego faktu, iż przepis nakazuje przedstawienie faktury w celu jej akceptacji w formie podpisu nie można wywodzić, iż ów podpis powinien być złożony na oryginale każdej faktury z osobna. Złożenie podpisu na zbiorczym miesięcznym zestawieniu faktur jest de facto tym samym, czym jest złożenie podpisu na każdej fakturze z osobna. Osoba, która podpisuje zbiorcze zestawienie faktur tak samo zaświadcza swoim podpisem, iż faktury zostały jej przedłożone, jak w sytuacji złożenia podpisu na poszczególnej fakturze.

W konsekwencji uznać należy, iż złożenie podpisu przez osobę wskazaną w § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b) rozporządzenia fakturowego na zbiorczym miesięcznym zestawieniu faktur nie stoi na przeszkodzie do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, czyli że ta okoliczność nie stanowi o wystąpieniu negatywnej przesłanki, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: § 6 ust.1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (obecnie rozporządzenia z dnia 28 marca 2011 roku), art. 88 ust.3a pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.