Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 4, 2013

Zbycie działki wraz z budynkiem przemysłowym a stawka VAT

0 1004

Dostawa działki wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, o ile strony nie zrezygnują z ww. zwolnienia i nie wybiorą opodatkowania przedmiotowej dostawy na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy, po spełnieniu warunków zawartych w tych przepisach.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 września 203 roku nr IPTPP1/443-517/13-2/RG.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, upadłe przedsiębiorstwo, jest właścicielem nieruchomości zabudowanej w postaci działki gruntu. Nieruchomość ta była w sposób ciągły wykorzystywana do prowadzenia opodatkowanej działalności gospodarczej od chwili jej nabycia, a zatem wcześniej niż od momentu jej powstania, przez scalenie i podział. Końcowy moment prowadzenia działalności należy określić na postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 23 września 2011 roku o zmianie postanowienia tegoż sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości upadłej spółki. Nieruchomość ta została nabyta w zamian za udziały w upadłej spółce (aport). Czynność ta objęta jest aktem notarialnym sporządzonym dnia 13 marca 2009 roku. Podczas tej transakcji nie doszło do naliczenia podatku od towarów i usług. Z treści aktu notarialnego wynika, że w chwili jego sporządzenia nieruchomość była już w posiadaniu upadłej spółki.

Upadłe przedsiębiorstwo nie ponosiło żadnych wydatków na polepszenie budynku posadowionego na działce, od których zapłacony podatek od towarów i usług podlegał rozliczeniu podatkiem należnym. Nieruchomość ta powstała poprzez scalenie i podział. W wyniku podziału powstały dwie zabudowane działki gruntu, użytek Ba - tereny przemysłowe.

Syndyk upadłej spółki zamierza zbyć jedną z nieruchomości, która obejmuje grunt oraz budynek wykorzystywany do opodatkowanej działalności gospodarczej. Nieruchomość wchodzi w skład masy upadłości i środki uzyskane ze zbycia zostaną przeznaczone na zapłatę zobowiązań upadłej spółki. Planowana sprzedaż nastąpi nie wcześniej niż we wrześniu 2013 r.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy syndyk upadłego przedsiębiorstwa powinien traktować zbycie działki wraz z posadowionym na niej budynkiem przemysłowym jako zwolnione od podatku od towarów i usług, zgodnie z normą art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności uznał, iż należy ustalić, czy w odniesieniu do opisanego budynku i lokalu nastąpiło jego pierwsze zasiedlenie.

Bowiem z definicji pierwszego zasiedlenia wynika, iż aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu obiekt musi zostać oddany do użytkowania, a ponadto czynność ta powinna podlegać opodatkowaniu. Z powyższej definicji wynika więc, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy uznać m.in. umowę sprzedaży, najmu czy dzierżawy.

Natomiast aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze, rzeczy lub prawa oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe. Wniesienie aportu rzeczowego do spółki prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ww. ustawy, uznawane jest za sprzedaż.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż przedmiotowy budynek została nabyty w ramach czynności opodatkowanych - aport - w zamian za udziały w Spółce, w wyniku czego został zasiedlony w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 14 ww. ustawy.

W związku z tym, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż nieruchomości nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości z pewnością upłynie okres dłuższy niż 2 lata, Wnioskodawca będzie miał prawo do zastosowania zwolnienia od podatku do transakcji sprzedaży nieruchomości w postaci budynku przemysłowego na podstawie ww. art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ww. ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z tym gruntem. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

W związku z powyższym odnosząc się do kwestii opodatkowania opisanej transakcji organ podatkowy stwierdził, że skoro sprzedaż budynku znajdującego się na działce podlega zwolnieniu od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to w świetle art. 29 ust. 5 ustawy, również dostawa gruntów będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Podstawa prawna: art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.