Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

May 6, 2015

Zbycie prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania a VAT

0 1152

Odpłatne zbycie prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania będzie opodatkowane stawką podstawową 23% VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 3 marca 2015 roku nr IPTPP4/443-845/14-6/ALN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Gmina, czynny podatnik VAT, która nabyła spadek. Spadkobiercy ustawowi, w tym syn zmarłej, odrzucili spadek. W skład spadku wchodzi m.in. prawo partycypacji w kosztach budowy mieszkania, co potwierdza sporządzony przez komornika sądowego protokół spisu inwentarza po zmarłej.

Umowa partycypacji została zawarta pomiędzy zmarłą a Towarzystwem Budownictwa Społecznego. W zamian za partycypację w kosztach, zmarłej służyło prawo wskazania osoby, która będzie korzystała z lokalu mieszkalnego. Zmarła wskazała syna, z którym TBS zawarło umowę najmu. Gmina zaproponowała synowi, jako najemcy ww. lokalu mieszkalnego, odkupienie od Gminy prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania. Syn wyraził chęć zakupu tego prawa z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych swojej rodziny.

Gmina wyjaśniła, iż ani spadkodawca nie był, ani dziedzicząca Gmina nie jest właścicielem lokalu mieszkalnego. Relacja pomiędzy towarzystwami budownictwa społecznego a osobami zamieszkującymi opiera się na stosunku najmu. Takie osoby po wybudowaniu mieszkania zawierają z TBS-em umowę najmu, partycypując w jego kosztach, nie będąc jego właścicielami, w czynszu zaś jako jedna z jego pozycji zawarta jest też spłata preferencyjnego kredytu budowlanego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego zaciągniętego przez TBS. Inwestor-przyszły najemca, aby nim zostać musi wcześniej zawrzeć umowę partycypacji w kosztach budowy mieszkania.

Kwotę partycypacji w kosztach budowy lokalu zalicza się na poczet ceny sprzedaży lokalu. Tym samym cena wykupu mieszkania od TBS przez partycypanta będzie wówczas pomniejszona o kwotę partycypacji. Natomiast partycypacja w kosztach jest jedynie formą finansowania inwestycji, nie stanowi wkładu mieszkaniowego i nie daje prawa własności lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest TBS. Kwota uzyskana ze sprzedaży prawa partycypacji stanowić będzie dochód Gminy. W przypadku ewentualnej sprzedaży lokalu przez TBS najemcy, o ile do niej dojdzie, cena zapłacona TBS-owi przez nabywającego byłaby niższa o ww. kwotę.

Partycypacja zostanie zaliczona na poczet przyszłej dostawy przez TBS, z tym jednakże zastrzeżeniem i w tym rozumieniu, że cena sprzedaży, którą będzie musiał uiścić nabywający najemca będzie niższa o tą kwotę, zaś Gmina nie przekaże tych środków TBS, gdyż one w TBS już są wpłacone przez zmarłą za życia, jednak z uwagi na odrzucenie spadku przez syna ich dysponentem jako partycypant stała się Gmina, zaś na skutek sprzedaży stanie się syn.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy odpłatne zbycie opisanego w treści wniosku prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania będzie świadczeniem usługi opodatkowanym stawką podstawową.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż odpłatne zbycie prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania nie stanowi dostawy towaru, nie jest bowiem żadną z czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Prawa wynikające z partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego przez TBS są prawami majątkowymi, a czynności związane z nimi należy traktować jako związane właśnie z „prawami”. Zatem Gmina dokonując odpłatnego zbycia prawa partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego na rzecz najemcy lokalu świadczy na jego rzecz usługę.

Zatem odpłatne zbycie prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż ani przepisy ustawy, ani też rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie przewidują obniżenia ani zwolnienia dla odpłatnego zbycia prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż odpłatne zbycie prawa partycypacji w kosztach budowy mieszkania będzie opodatkowane stawką podstawową 23% VAT.

Podstawa prawna: art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.