Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ZAKRES OPODATKOWANIA (art. 5-14)

February 1, 2017

Zbycie składników Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów

0 1018

Sprzedaż Stacji, jako zespołu składników materialnych i niematerialnych mogącej samodzielnie realizować zadania, stanowi w rozumieniu ustawy o podatku VAT zorganizowaną część przedsiębiorstwa i nie podlega opodatkowaniu.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 2 stycznia 2017 roku nr 0461-ITPP2.4512.889.2016.1.AW.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą wykonywaną w 2 lokalizacjach, gdzie świadczone są odpowiednio usługi w zakresie przeglądów rejestracyjnych pojazdów oraz konserwacji i drobnych napraw samochodów osobowych (Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów) oraz w zakresie transportu drogowego, naprawy samochodów ciężarowych i osobowych, wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi oraz wymiany i wulkanizacji opon.

Wnioskodawczyni zamierza dokonać sprzedaży Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość, środki trwałe, dokumentacja pracownicza oraz zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, zobowiązania i należności pieniężne . Podkreślenia wymaga fakt, że dla dwóch wskazanych powyżej lokalizacji prowadzone są odrędnie rachunki bankowe.

Czy opisana Stacja stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku VAT i czy w związku z tym czynność jej sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Biorąc powyższe pod uwagę, w Pani ocenie, aby daną grupę składników można było uznać za ZCP konieczne jest spełnienie łącznie następujących przesłanek:

  1. zespół składników musi obejmować zarówno składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania;

  2. zespół składników musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

  3. składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogłyby one stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Odnosząc się do pierwszego z wymienionych warunków, zespół składników może zostać uznany za ZCP, jeżeli będzie zawierał co najmniej 1 składnik materialny i 1 niematerialny. W składzie tego zespołu składników powinny się znaleźć zobowiązania. Uznanie zespołu składników za ZCP jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione zobowiązania wcześniej przypisane temu zespołowi składników. W przedmiotowej sytuacji na nabywcę zostaną bowiem przeniesione w szczególności prawo własności ruchomości, nieruchomości, wartości niematerialne i prawne, zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, zobowiązania i należności pieniężne itp. Tym samym na nabywcę zostanie przeniesiony cały zespół elementów składający się w dniu sprzedaży na tę wyodrębnioną jednostkę.

Odnosząc się do warunku drugiego wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której prowadzona jest ewidencja księgowa pozwalająca na wyodrębnienie przychodów i kosztów działalności realizowanej przez daną jednostkę w ramach działalności całego przedsiębiorstwa, jak również możliwe jest określenie należności, zobowiązań i innych pozycji związanych z tą jednostką, to kryterium wyodrębnienia finansowego zostanie uznane za spełnione. W świetle powyższego, mając na uwadze stan faktyczny, warunek finansowego odbębnienia Stacji został spełniony.

Natomiast wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, że dany określony zbiór składników majątkowych powinien odznaczać się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. ZCP będą zatem tworzyć takie składniki, które występują względem siebie w takich relacjach, które pozwalają uznać te składniki za zespół, a nie za zbiór przypadkowych elementów, których rzeczywistą, jedyną wspólną cechą byłaby własność jednego podmiotu gospodarczego.

Mając na uwadze powyższe sprzedaż Stacji, jako zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, wyodrębniona organizacyjnie i finansowo, przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogąca samodzielnie realizować te zadania, stanowi w rozumieniu ustawy o podatku VAT zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Tym samym, transakcja zbycia Stacji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

Podstawa prawna: art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.