Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , ROZLICZENIA VAT

July 31, 2016

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa

0 1049

Czy można zbyć przedsiębiorstwo bez pracowników aby mówić o zwolnieniu z VAT (art. 6 ust. 1 - zorganizowana część przedsiębiorstwa)? Chodzi o to, że w dniu sprzedaży skończy się wszystkim okres zatrudnienia. Załoga zaraz po sprzedaży ma gwarancję współpracy ale nie na umowę o pracę (własna działalność lub umowy o dzieło lub zlecenie). Według mnie ta firma nawet z całą nową załogą jest w stanie nieźle funkcjonować (oczywiście po krótkiej przerwie na rekrutację nowej załogi, gdyby poprzednia jednak nie zechciała przejść). Czy w takiej sytuacji można uznać, że taka sprzedaż jest poza VAT, czy jeżeli nie, to czy musi zostać „sprzedana” z taką samą ilością pracowników czy wystarczy np. jeden?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli przedmiotem zbycia będzie przedsiębiorstwo zgodnie z definicją zawartą w przepisach kodeksu cywilnego, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Aby taka transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT muszą być spełnione pewne warunki. Pytanie Czytelnika dotyczy zbycia przedsiębiorstwa bez pracowników, czy w takiej sytuacji można uznać, że taka sprzedaż jest poza VAT.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Przepis art.6 ust.1 stanowi, iż przepisów ustawy o podatku VAT nie stosuje się do zbycia przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie natomiast z art. 551 ustawy Kodeks cywilny, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo obejmuje w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

  5. koncesje, licencje i zezwolenia;

  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;

  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

  8. tajemnice przedsiębiorstwa;

  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy pamiętać, że składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, które nie podlega podatkowi VAT, decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Należy także pamiętać, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

Reasumując, jeżeli Czytelnik dokona zbycia zorganizowanego zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej bez osób tam zatrudnionych, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 2 pkt 27e, art. 5 ust.1 i art. 6 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług oraz art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.