Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jak rozwiązać problem zdublowanych numerów faktur, jeśli faktury zostały już wprowadzone do obrotu? Wysłaliśmy do dwóch kontrahentów za osobne transakcje faktury o tych samych numerach. Jak możemy to skorygować i czy wpłynie to na Jednolity Plik Kontrolny?

ODPOWIEDŹ

W takiej sytuacji proponujemy wystawić do jednej z tych faktur fakturę korygującą. Nr faktury należy też prawidłowo wpisać w pliku JPK VAT.

UZASADNIENIE

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę (art.106e ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i uslug). W praktyce oznacza to, że każdy podatnik indywidualnie ustala system numerowania wystawianych faktur. Należy jednak pamiętać, aby faktury były numerowane po kolei oraz, że nie może istnieć więcej niż jedna faktura oznaczona tym samym numerem.

W sytuacji takiej jak u Czytelnika, gdy dwie różne transakcje dla różnych podatników zostały udokumentowane fakturami VAT o tym samym numerze, proponujemy wystawić do jednej z tych faktur fakturę korygującą. W takim przypadku w fakturze korygującej ulegnie zmianie jej numer. Prawo do dokonania takiej korekty wynika z art.106j ust.1 pkt 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku gdy po wystawieniu faktury stwierdzono błąd w jakiejkolwiek pozycji faktury – podatnik wystawia fakturę korygującą.

Jednocześnie przedsiębiorcy prowadzący ewidencje VAT przy użyciu programu komputerowego mają obowiązek przekazywać co miesiąc - bez wezwania organu podatkowego - informacje o ewidencji w formie JPK (JPK_VAT). Obowiązek ten wynika z art.82 §1b ustawy Ordynacja podatkowa. Błędy w przekazywanych co miesiąc informacjach JPK_VAT należy wyeliminować poprzez przesłanie poprawnego pliku. Z Broszury informacyjnej dotyczącej struktury JKP VAT wersja 3 obowiązującej od 1 stycznia 2018 roku wynika, że ewidencja sprzedaży VAT w strukturze logicznej JPK obejmuje część szczegółową (tabela SprzedazWiersz) zawierającą dla każdej pozycji m.in. następujące dane: datę sprzedaży, datę wystawienia, numer dokumentu, nazwę nabywcy, adres nabywcy, kwoty netto i kwoty podatku należnego w zależności od poszczególnych stawek. Jeżeli korygowana faktura została wykazana w już złożonym JPK_VAT, to należy wysłać korektę tego pliku z uwzględnianiem prawidłowego numeru tej faktury.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W przypadku korekty numeru faktury nie składa się korekty deklaracji VAT.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.106e ust.1 pkt 2, 106j ust.1 pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art.82 §1b ustawy z 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa.