Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Jestem przedsiębiorcą indywidualnym. Z deklaracji VAT-7 za maj 2012 roku wynika kwota do zwrotu. Do tej pory nie posiadałem konta bankowego. W jaki sposób mam zgłosić rachunek bankowy do urzędu skarbowego w celu uzyskania zwrotu?

ODPOWIEDŹ

Zgłoszenia rachunku bankowego dla potrzeb zwrotu podatku VAT wynikającego z deklaracji VAT-7 należy dokonać za pomocą wniosku CEIDG wyłącznie za pośrednictwem urzędów miast i gmin.

UZASADNIENIE

Od 1 lipca 2011 roku przedsiębiorcy działalność gospodarczą rejestrują się w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. W tym samym rejestrze dokonują aktualizacji danych wynikających ze zgłoszenia. Zgłoszenia rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonuje się wyłącznie przy użyciu wniosku CEIDG-1 oraz załącznika CEIDG-RB w urzędach miast i gmin w momencie rejestracji działalności lub już w trakcie prowadzenia działalności - w terminie 7 dni od zaistnienia zmiany.

Formularz do CEIDG można złożyć na dwa sposoby. Po pierwsze, można go przesłać elektronicznie. W tym wypadku formularz należy uwiarygodnić za pomocą:

- bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego, kwalifikowanego certyfikatu – tzw. podpis elektroniczny, można go uzyskać wykupując odpowiednią usługę od jednej z kilku firm w Polsce;

- profilu zaufanego ePUAP – profil zaufany ePUAP można otrzymać bezpłatnie w Urzędach Skarbowych i niektórych oddziałach ZUS;

Jest to najprostszy i najszybszy sposób zgłoszenia zmian bez potrzeby wizyty w organie gminy.

Drugi sposób polega na złożeniu formularza w urzędzie gminy. Formularz można wypełnić elektronicznie i wydrukować, albo skorzystać z formularzy do wypełnienia ręcznego. Co ważne, formularz można złożyć w dowolnym urzędzie gminy w Polsce. Wypełniony formularz można również wysłać pocztą na adres dowolnego urzędu gminy, w tym wypadku wymagane jest jednak notarialne poświadczenie podpisu osoby składającej wniosek.

W ten sam sposób aktualizuje się dane w tym zakresie zlikwidowanych rachunków bankowych.

Magdalena Misiak