Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

March 1, 2014

Zgłoszenie konta bankowego w związku ze zwrotem ulgi za kasę fiskalną

0 927

Od pierwszego lutego 2014 roku rozpocząłem ewidencję za pomocą kasy rejestrującej. Nie jestem podatnikiem VAT i dlatego złożyłem wniosek o zwrot ulgi podając w nim mój numer rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego w banku. Nie złożyłem jednak w Urzędzie Skarbowym aktualizacji dotyczącej numeru konta bankowego. Mimo, iż termin minął - nie otrzymałem pieniędzy i dlatego mam wątpliwości czy dopełniłem wszystkich warunków, które pozwalają na uzyskanie tego zwrotu i czy jednym z nich jest zgłoszenie w Urzędzie numeru konta bankowego?

ODPOWIEDŹ

Tak, brak zgłoszenia numeru rachunku bankowego może uniemożliwić uzyskanie lub wydłużyć termin zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.111 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. W przypadku, gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem, u którego sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust.1 i 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej w ust.4 na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika (art.111 ust.5 ustawy ).

Zgodnie z §2 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 roku w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących, odliczenia kwoty o której mowa w art.111 ust.4 ustawy zwanego dalej „odliczeniem”, lub jej zwrotu można dokonać pod warunkiem:

- złożenia przez podatnika do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do ewidencjonowania,

- rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących terminach, przy użyciu kas rejestrujących nabytych w okresie, kiedy kasy te były objęte ważnym potwierdzeniem, że kasy te spełniają funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy, oraz kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać,

- posiadania przez podatnika dowodu zapłaty całej należności za kasę rejestrującą.

Do wniosku o zwrot kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej zgodnie z zapisem §4 ust.3 rozporządzenia należy m.in. dołączyć:

- dane określające imię i nazwisko albo nazwę podatnika prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej,

- oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą,

O założeniu konta firmowego należy zatem poinformować urząd skarbowy za pomocą formularza aktualizującego CEIDG-1. W sytuacji gdy podatnik, tak jak w omawianym przypadku nie dokonał aktualizacji w CEIDG i nie zgłosił rachunku bankowego powinien zostać wezwany do dokonania tej czynności. Zdaniem Redakcji, jeśli podatnik spełnił wszystkie wymienione powyżej warunki naczelnik urzędu skarbowego nie ma podstaw do odmowy zwrotu ulgi, jednak, w sytuacji gdy konto nie zostało oficjalnie zgłoszone do urzędu skarbowego, należy jak najszybciej dokonać zgłoszenia numeru konta bankowego w CEIDG, powyższa informacja zostanie elektronicznie przekazana naczelnikowi urzędu skarbowego i wówczas będzie możliwe dokonanie zwrotu ulgi podatnikowi.

Wioletta Gramis