Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

August 1, 2013

Złożenie czynnego żalu a sankcja karna skarbowa

0 1163

W zeszłym roku nie mogłam złożyć deklaracji VAT-7 za wrzesień w terminie (byłam chora). Złożyłam deklarację po terminie wraz z czynnym żalem. Wczoraj dostałam wezwanie do Urzędu Skarbowego w sprawie niezłożenia tej deklaracji w terminie i możliwości nałożenia kary. Czy Urząd może nałożyć karę pomimo złożenia czynnego żalu?

ODPOWIEDŹ

Na podstawie art.99 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust.2-10 i art.133. Niezłożenie deklaracji VAT-7 w ustawowym terminie jest zagrożone sankcją przewidzianą w art.56 §4 ustawy z dnia 10 września 1999 roku - Kodeks karny skarbowy (kks). Przepis ten stanowi, że z chwilą gdy podatnik ujawnia przedmiot lub podstawę opodatkowania i nie składa w terminie organowi podatkowemu deklaracji – podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Nie zawsze podatnik zostanie jednak ukarany. Sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej jest złożenie tzw. czynnego żalu, czyli powiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego. Zgodnie bowiem z art.16 §1 kks nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Zawiadomienie o popełnieni czynu zabronionego należy złożyć wraz z zaległą deklaracją.

Skuteczność działania czynnego żalu zależy jednak od ujawnienia wszystkich okoliczności popełnionego czynu. Istotne znaczenie mają zakres i rodzaj podanych informacji tzw. okoliczności sprawczych czynu. Składając czynny żal należy możliwie najszerzej ująć stan faktyczny, opisać wszelkie istotne okoliczności sprawy dotyczące popełnienia czynu zabronionego. Jedynie pełne opisanie stanu faktycznego da prawdziwy i całościowy obraz sytuacji oraz pozwoli uchronić się od odpowiedzialności karnej skarbowej z tytułu popełnionego czynu zabronionego.

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego zaliczane jest do pism procesowych, do których mają zastosowanie przepisy procedury karnej. Jeżeli to pismo procesowe zawiera jakiekolwiek braki formalne, wówczas organ do którego wpłynęło pismo zobowiązany jest wezwać osobę w terminie 7 dni w celu uzupełnienia powyższych braków. Z chwilą usunięcia czy też uzupełnienia braków, pismo wywołuje skutki od dnia jego wniesienia. Jednakże w przypadku, gdy pismo nie zostanie uzupełnione we wskazanym wyżej terminie - nie wywołuje żadnych skutków prawnych.

W opisanym przez Panią przypadku teoretycznie nie powinna być Pani ukarana za niezłożenie deklaracji w terminie, na podstawie pytania nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić, czy nie zaistniała któraś z przesłanek powodujących bezskuteczność czynnego żalu.

Magdalena Misiak