Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Notą korygującą można zmienić nazwę nabywcy na fakturze.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 21 sierpnia 2014 roku, sygn. akt I SA/Ke 434/14.

Podatnik zwrócił się w interpretacji indywidualnej z pytaniem, czy może poprawić niewłaściwą nazwę nabywcy na fakturach VAT poprzez wystawienie noty korygującej. Organ podatkowy stwierdził, że Podatnik nie ma takiego prawa, stwierdził iż jedynym sposobem zmiany nabywcy jest wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę.

Podatnik odwołał się do WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację. WSA w Warszawie wskazał, iż w interpretacji w nieuprawniony sposób zawężono zakres stosowania art. 106k w zw. z art. 106e ustawy o VAT do przypadków poprawienia tylko danych nabywcy widniejącego na fakturze. Zdaniem Sądu ustawodawca dopuścił możliwość wyeliminowania jakichkolwiek błędów pojawiających się na fakturze a dotyczących nabywców lub sprzedawców przez wystawienie noty korygującej przez nabywcę. W uzasadnieniu podkreślił, że błędami podlegającymi korekcie nie są tylko oczywiste omyłki w pisowni imienia, nazwiska, nazwy, adresu, ponieważ takiego zastrzeżenia przepis ten nie zawiera. Brak jest zatem językowych i celowościowych podstaw, aby odmówić nabywcy prawa do zmiany błędnych danych, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, iż faktycznie towar został mu przekazany, a jedynie faktura została błędnie wystawiona.

Istota noty korygującej sprowadza się do doprowadzenia faktury pierwotnej do stanu odzwierciedlającego rzeczywisty przebieg transakcji miedzy jej stronami. Realizacją tego jest możliwość wystawienia przez faktycznego nabywcę not korygujących do faktur VAT.