Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

November 19, 2015

Zmiana przeznaczenia budynku a prawo do odliczenia VAT

0 1083

Decyzja o zmianie sposobu wykorzystania budynku powoduje obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego przy uwzględnieniu proporcji ustalonej zgodnie z przepisem art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 16 października 2015 roku nr IBPP2/4512-615/15/ICz.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie nauki jazdy. W 2010 roku nabył, a od 2011roku rozpoczął inwestycję polegającą na rozbudowie i modernizacji przedmiotowego budynku z przeznaczeniem w 100% na wynajem na rzecz podmiotów gospodarczych i osób prawnych. W związku z tym, Przedsiębiorca odliczył od nakładów inwestycyjnych całość podatku VAT. W 2014 roku po oddaniu budynku, z przyczyn niezależnych, zgłosił w tym budynku siedzibę, jak również prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie nauki jazdy. Całość budynku obejmuje powierzchnię użytkową 657m2. Powierzchnia pomieszczeń przeznaczona pod naukę jazdy, tj. sprzedaż zwolnioną i opodatkowaną, obejmuje 59,05m2. Pozostała część wynajmowana jest podmiotom gospodarczym.

Jednocześnie Przedsiębiorca wskazał, iż zna powierzchnie użytkową całego obiektu jak i poszczególnych lokali i jest w stanie precyzyjnie określić odpowiednie proporcje.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

- czy prawidłowo rozliczono podatek naliczony z tytułu budowy i modernizacji budynku na wynajem podmiotom gospodarczym i części powierzchni przeznaczonej pod działalność nauki jazdy (sprzedaż zwolniona),

- Czy też zasadne jest rozliczenie podatku naliczonego związanego z poniesionymi nakładami inwestycyjnymi w proporcji uwzględniającej metraż związany z działalnością opodatkowaną oraz działalnością zwolnioną.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż w związku z podjętą w 2014 roku, decyzją o zmianie sposobu wykorzystywania przedmiotowego budynku w ten sposób, że część pomieszczeń wykorzystywana jest na cele działalności gospodarczej w zakresie nauki jazdy (działalność zwolniona i opodatkowana), a pozostała część pomieszczeń jest wynajmowana podmiotom gospodarczym (działalność opodatkowana), odliczony wcześniej podatek naliczony winien zostać skorygowany zgodnie z przepisem art. 91 ust. 7 w powiązaniu z ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponieważ wartość środków trwałych, których dotyczy przedmiotowy podatek naliczony przekracza kwotę 15.000 zł, korekty odliczonego podatku naliczonego należy dokonać zgodnie z dyspozycją art. 91 ust. 2 ww. ustawy, w ciągu 10 lat licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania, przy czym ww. roczna korekta winna dotyczyć 1/10 kwoty podatku a korekty tej, z uwagi na przepis art. 91 ust. 3 ww. ustawy, należy dokonywać w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

Z kolei art. 91 ust. 1 ww. ustawy zobowiązuje podatnika, aby po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, dokonał korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10 ww. ustawy, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub 10 ww. ustawy lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12 ww. ustawy, dla zakończonego roku podatkowego. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż przepis art. 90 ust. 3 ww. ustawy nakazuje aby taką proporcję ustalić jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W konsekwencji podjętej w 2014 roku po oddaniu budynku, decyzji o zmianie sposobu wykorzystywania tego budynku, koniecznym jest skorygowanie odliczonego wcześniej podatku naliczonego związanego z realizacją przedmiotowej inwestycji zgodnie z przepisem art. 91 ust. 7 i ust. 7a ww. ustawy w powiązaniu z ust. 1-6 tego artykułu i art. 90 ust. 3 ww. ustawy.

Skoro zaś przepis art. 91 ust. 7 ustawy, nakazując w okolicznościach w nim wskazanych dokonanie korekty odliczonego podatku naliczonego, odwołuje się, poprzez przepis art. 91 ust. 1-6 i art. 90 ust. 2 ww. ustawy do przepisu art. 90 ust. 3 ww. ustawy, zatem korekty podatku naliczonego o której mowa we wniosku należy dokonać przy uwzględnieniu proporcji ustalonej zgodnie z przepisem art. 90 ust. 3 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.