Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zmiana przeznaczenia lokalu użytkowego z prywatnego najmu na prowadzoną w nim działalność gospodarczą nie zobowiązuje Podatnika do korekty podatku uprzednio odliczonego przy zakupie lokalu usługowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 30 maja 2014 roku nr ITPP2/443-362/14/RS.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w 2008 roku zakupił lokal użytkowy na potrzeby wynajmu prywatnego. Od powyższego zakupu został odliczony podatek od towarów i usług. Lokal ten jest wynajmowany a podatek należny od najmu uiszczany. Obecnie Podatnik zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich będąc nadal czynnym podatnikiem VAT. W związku z tym chce zakończyć najem lokalu i prowadzić w nim działalność gospodarczą opodatkowaną VAT.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku ze zmianą przeznaczenia lokalu użytkowego z prywatnego najmu na prowadzoną w nim działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fryzjerskich będzie zobowiązany dokonać korekty podatku odliczonego przy zakupie lokalu usługowego.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych regulacji ustawy o podatku od towarów i usług prowadzi do stwierdzenia, że zarówno obecne wynajmowanie przez Podatnika lokalu użytkowego, a więc wykorzystywanie go w sposób ciągły dla celów zarobkowych, jak i przyszłe świadczenie w tym lokalu usług fryzjerskich stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro zatem wynajem lokalu użytkowego jak i usługi fryzjerskie są usługami, o których mowa w art. 8 ust. 1 ww. ustawy, to z uwagi na ich odpłatny charakter są to czynności podlegające opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy, przy czym nie korzystają ze zwolnienia. Zatem nie dojdzie do zmiany przeznaczenia, o której mowa w art. 91 ust. 7 i 7b ww. ustawy. W konsekwencji Podatnik nie będzie zobowiązany do dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego przy nabyciu tego lokalu.

art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 2, art. 91 ust. 7 i 7b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.