Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

September 1, 2013

Zmiana przeznaczenia samochodu ciężarowego a korekta odliczonego VAT

0 1067

Przerobienie samochodu ciężarowego, dla którego nie wydano zaświadczenia, na samochód osobowy (demontaż „kratki”), nie będzie wywoływało skutków odnośnie wcześniej dokonanego odliczenia i Wnioskodawca nie będzie zobligowany do korekty podatku VAT odliczonego przy zakupie przedmiotowego samochodu, jeżeli dysponuje on stosownymi dokumentami, które w momencie zakupu uprawniały do odliczenia podatku naliczonego.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 8 sierpnia 2013 roku nr IPTPP4/443-375/13-2/UNR.

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca, posiada w firmie samochód zarejestrowany w dniu 18 grudnia 2009 roku jako samochód ciężarowy (kombi z kratką), od zakupu którego odliczony został podatek VAT. Zainstalowana kratka ogranicza funkcjonalność pojazdu, w związku z powyższym Wnioskodawca chciałby ją zdemontować i zarejestrować go jako samochód osobowy. Po demontażu „kratki” samochód nadal będzie służył do wykonywania działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Pojazd został zakupiony w salonie jako samochód ciężarowy z homologacją dla samochodu ciężarowego. W oparciu o art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku Zainteresowany dokonał odliczenia podatku VAT od zakupu przedmiotowego samochodu w pełnej wysokości. Wnioskodawca nie posiada zaświadczenia badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzającego spełnienie wymagań dla samochodów ciężarowych ponieważ samochód został homologowany przez sprzedawcę.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie czy po demontażu „kratki” oraz przerejestrowaniu samochodu na osobowy będzie musiał dokonać korekty podatku VAT od zakupu przedmiotowego pojazdu. Jego zdaniem nie musi dokonywać korekty, ponieważ spełnił wymagane warunki, tzn. był (i nadal pozostaje) czynnym podatnikiem VAT, zakupiony samochód, od którego został naliczony podatek jest wykorzystywany w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie przepisów podatkowych obowiązujących w dacie rozliczenia podatku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Wnioskodawca, prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego przy nabyciu ww. samochodu, wywiódł z podjętego przez TSUE rozstrzygnięcia w sprawie, którego tezy umożliwiały odliczenie podatku wg zasad obowiązujących w dniu 30 kwietnia 2004 roku. Zgodnie z tymi przepisami, w przypadku nabycia pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których na podstawie homologacji producenta lub importera dla danego typu pojazdu samochodowego bezspornie wynika, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg, przysługiwało odliczenie pełnej kwoty podatku.

Przepisy obowiązujące do dnia 30 kwietnia 2004 roku nie formułowały obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w sytuacji takiej jak przedstawiona w przedmiotowej sprawie.

Ogólną zasadą prawa podatkowego jest, że podatnik dokonuje obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie przepisów obowiązujących w dacie rozliczania podatku. Oznacza to, że późniejsza zmiana przepisów w danym zakresie nie powoduje utraty prawa do dokonanego już obniżenia kwoty podatku należnego, a zatem nie powoduje konieczności dokonywania korekty podatku, chyba że przepisy stanowią inaczej.

Zatem należy przyjąć, że powołane przepisy ustawy nowelizującej nie mają zastosowania do pojazdów samochodowych, dla których ww. zaświadczenie nie zostało wydane, jak ma to miejsce w niniejszej sprawie.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 roku, art. 3 ust. 2 pkt 1-4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o ustawie o transporcie drogowym obowiązujący od 1 stycznia 2011 roku.